Naprawa okien drewnianych krok po kroku

Nie zawsze jest możliwość wymiany okien na nowe. Jeśli są zabytkowe to posiadają czasem dużą wartość sentymentalną. Jeżeli okna drewniane są w dobrym stanie możesz przeprowadzić ich gruntowną renowację. Przywrócisz dawny blask niskim nakładem pieniędzy. Zobacz jak to zrobić według szczegółowej instrukcji.

Naprawa okien drewnianych
Potrzebne będą:  
 • szpachla do drewna
 • lakier do drewna
 • zawiasy mosiężne
 • akryl
 • taśma malarska
 • szlifierka kątowa
 • szlifierka oscylacyjna
 • papier ścierny
 • skrobak
 • cęgi
 • młotek
 • śrubokręt
 • szpachelka plastikowa
 • wybijak
 • dłuto
 • opalarka
 • pistolet do kartuszy

Okna drewniane

Przed rozpoczęciem czyszczenia okien drewnianych ze starej farby zabezpiecz sprzęty w pomieszczeniu folią malarską. Przy tej czynności powstaje dużo pyłu. Wygodnie będzie jeżeli skrzydło okienne położysz na kobyłkach, zwłaszcza przy używaniu elektronarzędzi. 

Przed naprawą okna zwróć uwagę na stan okapników zabezpieczających z zewnątrz przed woda deszczową. Jeżeli są mocno zniszczone należy je niezwłocznie wymienić, w przeciwnym razie twoja praca pójdzie na marne. Zobacz jak przeprowadzić renowację okna drewnianego własnoręcznie.

Nie PRZEGAP: Jak wybierać okna energooszczędne? Ile kosztują >>>

KROK I - Usuwanie starej farby

Stara farbę usuń szlifierką kątową, zaczynając od grubości ziarna 16, stopniowo przejdź do 50. Maszynę trzymaj lekko pod kątem, naciskając na przód tarczy. Prowadź szlifierkę jednostajnym ruchem od góry do dołu.

KROK II - Wygładzanie powierzchni drewna

Odsłonięte drewno wygładź szlifierką oscylacyjną. Prowadź ją swobodnie w różnych kierunkach, zataczając kręgi. Użyj papieru ściernego 60, a następnie 80.

KROK III - Oczyszczanie trudno dostępnych miejsc okien drewnianych

Trudno dostępne miejsca doczyść przy pomocy opalarki i skrobaka. Pamiętaj, że opalarki nie używaj w pobliżu szyb, gdyż mogą popękać.

KROK IV - uzupełnianie ubytków w drewnie

Niewielkie ubytki drewna możesz uzupełnić specjalna szpachlą stolarską do drewna naturalnego. Odcień możesz dobrać do gatunku drewna.

Szpachlę nałóż plastikową szpachelką, poczekaj do momentu kiedy wszytsko przeschnie- około 30 minut. Następnie przeszlifuj papierem ściernym i wygładź kostką ścierną o uziarnieniu 80.

KROK V - Usuwanie starego kitu

Pokruszony kit usuń za pomocą dłutka i tylko te fragmenty, które łatwo odchodzą. Następnie oczyść szczelinę pędzlem. Szybę i ramę oklej taśma malarską, zostawiając szczelinę 2 mm na nowe wypełnienie. Nałóż akryl sanitarny.

KROK VI - Rozprowadzanie akrylu

Nałóż akryl pozostawiając 2-3 cm do rogu. Następnie wilgotnym palcem rozprowadź go po szczelinie i wygładź. Zdecydowanym ruchem zerwij taśmę malarską, nie czekając aż akryl wyschnie.

Pamiętaj, aby wypełniać najpierw połączenia pionowe, a później poziome lub odwrotnie. Chodzi o to, aby nie nakładać na siebie dwóch świeżych spoin.

KROK VII - Łatanie ubytków

W większe ubytki w ramach możesz wstawić drewniana łatkę. Oczyść otwór z uszkodzonego drewna i nadaj mu regularny kształt. Wytnij kostkę o wymiarach pasujących do otworu i wklej, smarując klejem łątkę oraz ścianki ubytku.

KROK VIII - Wykończenie łatki

Usuń nadmiar kleju, a szczeliny wokół wypełnij szpachlą do drewna. Po wyschnięciu całość przeszlifuj szlifierką oscylacyjną.

KROK IX - Wymiana zawiasów

Stare zardzewiałe zawiasy możesz wymienić na nowe. Wybijakiem wybij gwoździe. Następnie delikatnie wyciągnij zawias obcęgami.

KROK X - Montaż nowego zawiasu

Nowy zawias włóż w otwór do oporu, delikatnie dobij go młotkiem przez drewniany klocek. W otwory po gwoździach wkręć wkręty do drewna.

KROK XI - Wykańczanie otworów na zawiasy

Otwory zaszpachluj i wyszlifuj.

KROK XII - Mocowanie zawiasu w ramie okiennej

Z częścią zawiasu w ramie postępuj tak samo jak z poprzednią. Śrub mocujących zawias nie przykręcaj do końca tylko tak, aby zawias się trzymał. Wszystkie metalowe elementy spryskaj preparatem WD-40.

KROK XII - Osadzanie skrzydeł i lakierowanie

Polakieruj drewno dwukrotnie, pierwszą warstwę po wyschnięciu należy delikatnie zmatowić papierem ściernym. Na pomalowanej ramie okiennej osadź skrzydła. Wyreguluj ich ustawienie, aby dobrze się zamykały i dokręć zawiasy. Teraz możesz polakierować skrzydła.

Opracowanie: Agnieszka Janiszewska

Zdjęcia: Jarosław Kąkol

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2022
hosted by supermedia