Jak zrobić karmnik dla ptaków? Instrukcja krok po kroku

Pomóż zimą ptakom znaleźć pożywienie. Zbuduj karmnik z drewna do swojego ogrodu lub na balkon. Nie tylko dokarmianie ptaków sprawia przyjemność, ale i oglądanie jak nasi mali przyjaciele krzątają się za szybą. Zobacz jak wykonać karmnik dla ptaków razem z nami.

Efekt końcowy
Potrzebne będą:  
 • sosnowa deska o szer. 25 cm i dł. 120 cm
 • kantówki o szer. I dł. 120 cm
 • dwa kątowniki
 • wkręty do drewna
 • małe gwoździe
 • papier ścierny
 • wkrętarka
 • młotek
 • metrówka
 • impregnat do drewna, np. Pokost Lniany Vidaron
 • pędzel

Dokarmianie ptaków

Karmnik z drewna to nie tylko bezpieczna przystań dla okolicznych ptaków, ale także ciekawa ozdoba do ogrodu. Własnoręczne zbudowanie karmnika dla ptaków nie jest prostą sprawą, ale na pewno przyniesie dużo frajdy i satysfakcji. Wielkość konstrukcji powinna być dopasowana do odwiedzających twoją posesję zwierząt. Karmnik nie możesz posiadać niebezpiecznych, ostrych elementów. 

Pamiętaj, że aby uniknąć pęknięć drewna, najpierw musisz nawiercić wiertarką otwory pod wkręty. W roli ptasiej stołówki doskonale sprawdzi się klasyczny karmnik z dwuspadowym dachem. Zobacz jak zrobić karmnik dla ptaków!

Przeczytaj też:

> Dokarmianie ptaków w ogrodzie: czym i jak dokarmiać ptaki >>>

> Jak zrobić hotele i domki dla pszczół >>>

> Domek dla owadów pożytecznych – instrukcja wykonania krok po kroku >>>

KROK I - Przymocowywanie kantówek do podłogi

Możesz przystąpić do montowania konstrukcji. Zacznij od złączenia kantówek – za pomocą kantówki o długości 21 cm skręć ze sobą wkrętami dwie zacięte kantówki o długości 18 cm. Powtarzając tę czynność jeszcze raz, uzyskasz konstrukcję pod daszek, którą trzeba zamocować do podłogi. W każdym z narożników podłogi wykonaj wiertarką jeden otwór. Następnie, przy pomocy wkrętów do drewna przykręć w te miejsca połączone ze sobą kantówki.

KROK II - Montaż daszka do karmnika dla ptaków

Boczne listewki sprawią, że wsypany pokarm nie wypadnie z karmnika. Listewki należy jednak zaprojektować w odpowiedni sposób. W tym celu przytnij je tak, aby uzyskać dwie sztuki o długości 35 cm oraz dwie sztuki o długości 26 cm. Trzy listewki przybij gwoździami do zbudowanej wcześniej konstrukcji. Czwartą z nich z  jednej strony nawierć wiertłem, a z drugiej zrób nacięcie do połowy listewki. W nawiercony otwór wkręć wkręt, podobny zabieg wykonaj również z drugiej strony. Dzięki temu, otrzymasz podnoszoną do góry listewkę, która ułatwi utrzymanie karmnika w czystości. Następnie za pomocą wkrętów przytwierdź do konstrukcji daszek.

KROK III - Malowanie karmnika z drewna

Zabezpiecz karmnik impregnatem do drewna przed złymi warunkami atmosferycznymi. Karmnik pomaluj pokostem lnianym tylko z zewnątrz – w środku pozostawiając naturalne surowe drewno.

Efekt końcowy

Tak prezentuje się karmnik dla ptaków w zimowej scenerii.

Zdjęcia: Śnieżka

Informacja prasowa: Śnieżka/Vidaron

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2022
hosted by supermedia