Osłona na grzejnik - instrukcja wykonania krok po kroku

Brzydki grzejnik szpeci wnętrze w Twoim domu? Mamy na to sposób! Wykonaj własnoręcznie osłonę na grzejnik, a pomoże Ci w tym nasza instrukcja krok po kroku. Możesz stworzyć designerską formę obudowy grzejnika dzięki, której nie będzie potrzebna jego wymiana.

 • Stopień trudności Stopień trudności Stopień trudności trudny
Majstermaniak

Opracowanie: Majstermaniak

Drukuj
Pin It
Powiększ
Potrzebne będą:
 • płyta mdf gr. 1 cm lub grubsza o wymiarach pozwalających na zakrycie całego grzejnika (panel widoczny na zdjęciu ma wymiary: 750 mm (górna krótsza strona)×820 mm (wysokość)×1030 mm (dolna szersza strona). Załamanie zaczyna się na wysokości 440 mm od spodu maskownicy
 • 2 deseczki lub płyty o wymiarach: do wykonania stóp (stopy widoczne na zdjęciach mają wymiary: 170(długość)×100 mm (szerokość strona szersza×40 mm (strona węższa)
 • płyta o wymiarach do wykonania górnej półki (750 mm×200 mm)
 • wyrzynarka do drewna
 • wiertarka i wiertło do drewna śr. 6 mm
 • papier ścierny o gradacji 180 i 240
 • śruby do drewna 16 szt., dł. 20 mm, gr. 6 mm
 • 3 kątowniki metalowe o wymiarach150×120 mm, dwa 40×40 mm
 • szlifierka oscylacyjna (opcjonalnie)
 • klucz do śrub (odpowiedni do wymiarów śrub)
 • ołówek
 • taśma do mierzenia
 • grunt i farba do drewna

Skąd się wziął pomysł na osłonę grzejnika?

Przed remontem łazienki (zwłaszcza tak gruntownym jak mojej) zastanawiamy się nad wyborem koloru płytek, ich wymiarów, kształtem i wymiarami wanny (jeżeli planujemy jej wymianę), czy w łazience wstawić kabinę prysznicową (polecam) czy też nie. Następnie wybieramy oświetlenie jakie jest potrzebne do prawidłowego naświetlenia każdego miejsca w łazience. Malujemy ściany wybranym kolorem (jeżeli nie zaplanowaliśmy płytek w całej łazience), kładziemy wybrane płytki na ściany i posadzkę i wreszcie wyposażamy ją w piękne baterie, kosz na bieliznę, kubki na szczoteczki itp. I  nagle okazuje się, że pozostał niezbyt pasujący do nowego wystroju grzejnik którego wymianę nie zaplanowaliśmy wcześniej, a którego wymiana obecnie grozi zniszczeniem części pracy z której jeszcze się nie nacieszyliśmy. Ale jest rozwiązanie tego problemu. Oto jak ja sobie z tym poradziłem: możemy w tani sposób wykonać osłonę na grzejnik, która nada grzejnikowi nowego designerskiego wyglądu.

Maskownica jest wykonana z płyty mdf o gr. 1 cm. Wycięty wzór w chaotycznie rozmieszczone trójkąty pozwala na swobodny przepływ ciepłego powietrza w chłodnych i zimowych miesiącach. Maskownica chroni też przed poparzeniem o mocno rozgrzany grzejnik (zwłaszcza dzieci). Należy pamiętać, że płyta musi być obustronnie zabezpieczona przed wilgocią jakiej przecież nie brakuje w łazience. Obudowa grzejnika stoi na specjalnych stopach na posadzce, a górna półka opiera się na ścianie. Górna półka spełnia również funkcję praktyczną, można na niej położyć różne potrzebne rzeczy. Oczywiście maskownica może mieć wycięty inny wzór (np. koła, kwadraty, prostokąty, kwiaty itp.).

Dobra rada: odpowiednio wyprofilowana maskownica może służyć również jako suszarka do bielizny.

KROK I – Mierzenie grzejnika

Dokładnie wymierz grzejnik. Maskownica musi mieć większe wymiary od grzejnika tak, aby swobodnie go zasłaniać. Przyjmij co najmniej o 50 mm większy wymiar przy wyznaczaniu wysokości maskownicy nad grzejnikiem oraz 50 mm więcej przy wyznaczaniu jej szerokości. Wykonana przeze mnie maskownica ma większą szerokość na dole i zwęża się ku górze. Chciałem zasłonić rurę, która wychodzi ze ściany w dolnej części grzejnika. Natomiast mniejsza szerokość maskownicy w górnej części będzie ułatwiała komunikację w pomieszczeniu. Ty możesz zrobić maskownicę w kształcie regularnego prostokąta.

KROK II – Rozrysowanie kształtu obudowy grzejnika

Rozrysuj kształt maskownicy na płycie. Pamiętaj, że szerokość i wysokość maskownicy ma być większa o 50 mm od wymiarów grzejnika. Przy czym wysokość zmierz od poziomu posadzki. Przed rozrysowaniem ażurowego wzoru pomaluj płytę na wybrany kolor. Płytę przed pomalowaniem możesz zagruntować. Farba nie będzie wtedy zbytnio wsiąkać w płytę. Dzięki temu wzór będzie lepiej widoczny podczas cięcia, a Ty będziesz mógł ocenić przed cięciem, czy taki wzór Ci odpowiada. Jeżeli chciałbyś coś zmienić to możesz to jeszcze zrobić.

KROK III - Rozrysowanie ażurowego wzoru

Rozrysuj ażurowy wzór. Szablon możesz pobrać ze zdjęcia poniżej. Możesz również rozrysować taki wzór, który bardziej Ci odpowiada.

KROK IV - Wycinanie wzoru

Dokładnie wytnij rozrysowany wzór wyrzynarką. Cięcie każdej figury zaczynaj od wywiercenia otworu, w który wkładaj brzeszczot wyrzynarki (jak na fot. poniżej). Wyznacz miejsca wywiercenia otworów na śruby do mocowania półki i stopek. Otwory na śruby do mocowania półki wywierć w odległości 25 mm od boku maskownicy i w odległości odpowiednio: z góry po lewej stronie dwa otwory w odległości 40 i 140 mm i pośrodku w odległości 490 i 550 mm mierząc od lewej strony. Otwory na śruby do mocowania stopek w dolnej części maskownicy wywierć w odległości 25 i 90 po obu stronach maskownicy.

KROK V– Wycinanie górnej półki i stopek

Wytnij płytę o wymiarach 750 mm×200 mm, która będzie pełnić rolę górnej półki. Na niej również rozrysuj ażurowy wzór. Tutaj podobnie przed rozrysowaniem wzoru możesz pomalować płytę. Wyznacz miejsca wiercenia otworów na śruby, którymi będziesz przykręcał półkę przykładając kątowniki do półki. Wytnij stopki z deseczek lub płyt (widoczne na zdjęciu stopki mają wymiary: 100×170×40). Na nich również wyznacz miejsca na otwory do przykręcenia kątowników.

KROK VI – Skręcanie obudowy grzejnika

Przykręć półkę maskownicy przy pomocy kątowników metalowych i śrub.

KROK VII – Końcowe malowanie

Starannie pomaluj maskownicę z obu stron farbą do drewna. Ja wybrałem kolor biały, ale Ty możesz wybrać inny kolor.

Opracowanie: Majstermaniak

Zdjęcia: Majstermaniak

ocena: 3,0

strzałka

Majstermaniak

Jestem pasjonatem majsterkowania. Chcę, żeby z pozoru trudne projekty stawały się możliwe do wykonania przez niemal każdego. Wyjaśniam, pokazuję, pomagam. To motto przyświeca mi zawsze. Hobby i pasja to mój sposób na życie. Na co dzień zajmuję się wieloma rzeczami. Jestem szczęśliwym ojcem trzech synów.

zobacz wszystkie prace
strzałka

Jak uszyć okrągły obrus? –...

Zobacz, jak krok po kroku uszyć okrągły obrus na stół. To elegancki dodatek do...

strzałka

Jak uszyć prześcieradło z gumką?...

Zobacz, jak uszyć prześcieradło z gumką. Z naszą pomocą wykonasz je w kilka minut....

strzałka

4 pomysły jak zabudować rurę gazową

Rura gazowa w kuchni nie wygląda zbyt estetycznie, jednak wymogi bezpieczeństwa zmuszają,...

strzałka

Ozdoby jesienne – efektowny...

Jesień to idealny czas na tworzenie dekoracji inspirowanych kolorami natury. Jeśli lubisz...

strzałka

Dynia na Hallowen. Lampion z dyni...

Dynia na Halloween to ciekawa ozdoba. To niekwestionowana królowa halloweenowych...

strzałka

Lampion z dyni w kilka chwil. Jak...

Dzień Halloween obchodzimy 31 października. To święto, które zyskuje coraz większą...

strzałka

Drewniana skrzynka na kwiaty w...

Czas na sadzenie cebulek wiosennych kwiatów. Jak zrobić oryginalną skrzynię na kwiaty? My...

strzałka

Cuda z drewna - rozstrzygnięcie...

Udało się je wyczarować podczas jednodniowych warsztatów w stolarni „Wióry lecą” na...

Najczęściej czytane

Jak zbudować taras drewniany?...

Jak odnowić stare krzesła. Renowacja...

Jak zbudować drewutnię? Zadaszenie na...

strzałka

Metamorfoza szafki łazienkowej – zrób to sam. Jak ze starej szafki łazienkow ...

Macie dosyć swojej szafki łazienkowej? Chcecie coś zmienić w łazience, ale nie macie na to...

strzałka

Kartki Walentynkowe

Cztery pomysły na wykorzystanie niepotrzebnych czasopism, resztek kordonka, czy filcu. Łatwo,...

strzałka

haczyki do ramek z zawleczek z puszek

Gdy spadnie nam ze ściany obrazek i nie mamy czasu udać się do marketu po haczyki wystarczy, że...

strzałka

Ozdobne świąteczne świece.

Uwielbiam święta, a zapach cynamonu i pierników chyba najbardziej kojarzy mi się ze świętami,...

             
szukaj na mnóstwo świetnych pomysłów