Dynia na Hallowen. Lampion z dyni KROK PO KROKU

Dynia na Halloween to ciekawa ozdoba. To niekwestionowana królowa halloweenowych dekoracji. Lampiony z dyni, które robi się tradycyjnie tylko raz w roku – specjalnie na Halloween – są coraz popularniejsze. Można je zobaczyć w ogrodach, na gankach, schodach, tarasach i balkonach, a nawet w oknach. Zobacz, jak wydrążyć dynię i zrobić z niej wyjątkowy lampion na Halloween.

Lampiony z dyni na Halloween
Potrzebne będą:
  • dynia
  • ostre noże
  • łyżka i miska
  • pisak
  • tealigty lub inne świeczki

Jak zrobić lampion z dyni na Halloween

Halloween to święto, które przywędrowało do nas z Ameryki. Z roku na rok ma jednak coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród najmłodszych. Jest to dla nich świetna okazja do zabawy, przebieranek, malowania buzi i zbierania słodyczy.

Przygotowywanie halloweenowych lampionów z dyni, to również tradycja, która swoje korzenia ma tak naprawdę w Irlandii. To stamtąd bowiem pochodzi Jack O'Lantern – symbol nocy halloweenowej, którą tradycyjnie obchodzimy 31 października.

Dynia na Halloween to jeden z najważniejszych symboli tego święta. Trudno jest sobie wyobrazić Halloween bez upiornych lampionów z dyni. Wzory halloweenowych dyń mogą być różne - tak naprawdę wszystko zależy od twojej wyobraźni i pomysłowości. Wydrążanie dyni na Halloween na kształt strasznych potworów to świetna zabawa zarówno dla dorosłycj, jak i dla dzieci.

Zobacz, jak łatwo zrobić lampion z dyni. Zaproś do zabawy swoje dzieci i wspólnie stwórzcie wyjątkową dekorację na Halloween.

Zobacz też: Pomysł na straszną pajęczynę - fajna i prosta dekoracja na Halloween>>>

Dynia na Halloween - KROK I: przygotowanie dyni

Aby wydrążyć miąższ z dyni, w pierwszej kolejności musisz ostrożnie odciąć jej czubek, ten z pozostałym fragmentem łodygi. Przyda ci się do tego duży nóż, tzw. nóż szefa kuchni, gdyż skóra dyni jest twarda i gruba.

Nie wyrzucaj go! Będzie ci potrzebny - wykorzystasz go jako pokrywę lampionu z dyni

Dynia na Halloween - KROK II: szkicowanie na dyni elementów do wycięcia

Jeśli chcesz przygotować wyjątkowy lampion, zastanów się, jaką minę ma mieć twoja dynia. Czy ma być straszna, smutna, czy raczej wesoła...

Kiedy już ustalisz jaki efekt chcesz uzyskać, namaluj pisakiem na dyni oczy, nos i usta oraz wszystkie elementy, które potem będziesz wycinać

Dynia na Halloween - KROK III: wydrążanie miaższu dyni

Aby dynia stała się lampionem, musisz wydrążyć z jej środka cały miąższ. Nie jest to trudne, chociaż samo wbicie łyżki może być kłopotliwe. Pierwsza warstwa miąższu jest bowiem dość twarda. Głębiej są jednak same pestki, więc będzie ci łatwiej.

Wybrany miąższ wrzucaj do miseczki. Jeśli masz dość zapału możesz oczyścić pestki i wysuszyć je później w piekarniku, będą świetną i zdrową przegryzką na listopadowe wieczory. Twardszy miąższ również wykorzystaj np. ugotuj pyszną zupę krem z dyni.

Nie pozwól, żeby coś się zmarnowało :)

Dynia na Halloween - KROK IV: wycinanie oczu, nosa i ust w lampionie z dyni

Ostrożnie wytnij oczy, nos, usta i pozostałe, naszkicowane wcześniej element.

Użyj do tego ostrego noża z cienkim ostrzem. Najlepiej, by był zakończony twardym szpicem, wtedy łatwiej będzie ci go wbić w skórę dyni

Dynia na Halloween - KROK V: lampion z dyni gotowy

W ten oto sposób, zupełnie samodzielnie zrobiłeś lampion z dyni na Halloween. Teraz wystarczy, że włożysz do niego tealighty lub inne małe świeczki.

A wieczorem, gdy zapalisz lampion, żadne dziecko nie przejdzie obojętnie obok twoich drzwi. Szykuj więc wielka torbę słodyczy, bo nie raz usłyszysz wołanie - "Cukierek albo psikus" :)...

Happy Halloween! Wesołego Halloween!

Opracowanie: Joanna Kowalewska

Zdjęcia: Photos.com

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2023
hosted by supermedia