Jak założyć akwarium - poradnik od A do Z

Akwarium w domu to przyjemna rozrywka - oglądanie żywego podwodnego świata odstresowuje i pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Dodatkowo jest to niesztampowy element, nadający wnętrzom uroku i jednocześnie pełniący funkcję lampki nocnej. Aby akwarium w domu dobrze wyglądało a ryby w akwarium nie sprawiały problemów, trzeba zadbać o właściwe urządzenie i pielęgnację. Jak to robić?

Opracowanie: Michał Mazik

Drukuj
Pin It

Akwarystyka – tak jak w zasadzie każde hobby – daje dużo przyjemności, ale jednocześnie wymaga pracy i odpowiedzialności. Hodowla ryb wiąże za sobą konieczność podawania pokarmu, wymiany wody a nawet ich ochrony (np.: narybku). Jednocześnie są to niemałe koszty – sam zbiornik kosztuje zwykle kilkaset złotych. Jeśli decydujemy się na założenie akwarium, trzeba zadbać o właściwe urządzenie a później pielęgnację.

KROK I - wybór pojemnika

Wybierając akwarium powinno się przede wszystkim zwracać uwagę na ilość dostępnego miejsca w pomieszczeniu. Oświetlony zbiornik z rybami i roślinami jest traktowany jako ozdoba wnętrz. Może być głównym akcentem pomieszczenia, ale z jego rozmiarami nie można przesadzać. W dużych salonach z powodzeniem znajdziemy przestrzeń dla aranżacji 120-240 litrowego akwarium. W niewielkich pomieszczeniach – sypialni lub pokoju dziecięcym – odpowiedniejszy będzie mniejszy zbiornik (30-60l). Warto przy tym pamiętać, aby umieścić go w możliwie bezpiecznym miejscu. Na rynku dostępne są komplety – z dopasowaną półką. To dobre rozwiązanie w szczególności w przypadku pojemniejszych, ciężkich akwariów, których standardowe półki po prostu nie utrzymają.

KROK II - Wybór wyposażenia

Jednym z najważniejszych akcesoriów akwarystycznych jest filtr. Jego zadaniem jest oczyszczanie wody z odpadów oraz szkodliwych związków. Dla małych zbiorników standardowo kupuje się filtry gąbkowe, umieszczane w wodzie. Dla większych akwariów (powyżej 100l) lepiej wybrać znacznie efektywniejszy filtr zewnętrzny. Powinien zawierać co najmniej cztery rodzaje warstw filtrujących. Do niego dołączona jest pompka. Może tradycyjnie napowietrzać wodę lub mieć formę deszczowni. Kolejnym ważnym sprzętem jest oświetlenie. W tym wypadku nie opłaca się eksperymentować, np.: ustawiając blisko lampkę. Od razu warto zdecydować się na zakup osłony z oświetleniem (zwykle montuje się w nim świetlówki). Sztuczne światło to najważniejszy czynnik przy uprawie roślin wodnych – powinno być uruchomione przynajmniej przez kilka a nawet kilkanaście godzin dziennie.

W hodowli ryb ciepłowodnych (większość gatunków) niezbędna jest grzałka z termostatem. Optymalna temperatura wody wynosi średnio 24-30°C. Jeśli do akwarium planujemy wprowadzić jedynie gatunki zimnowodne (złote rybki, welony) lub tolerancyjne (gupiki), sprzęt nie będzie potrzebny. Z akcesoriów drobnych przydatny jest termometr, automatyczny karmnik (uruchamiany np.: gdy wyjedziemy na urlop) oraz przedmioty oczyszczające. Akwarium dobrze prezentuje się, jeśli posiada tło. Może to być widok akwarystyczny, skalny lub jednolity pod względem barwy (zwłaszcza czarny).

KROK III - Urządzanie akwarium

Podłoże do akwarium mogą być różne – od piasku po torf. Dużo zależy od rodzaju hodowanych ryb i uprawianych roślin. Najczęściej jednak wykorzystuje się żwir o różnej gramaturze. To materiał dobrze przepuszczalny, korzystny dla rozwoju korzeni. Do popularnych dekoracji należą kamienie, fragmenty skał oraz korzenie. W sklepach akwarystycznym można kupić także sztuczne ozdoby – np.: figurki statków czy zamki. Ich wykorzystanie to kwestia gustu. Trzeba pamiętać, że są to detale, które zmniejszają naturalny wygląd akwarium. Bardzo ważne dla uzyskania odpowiedniego ekosystemu – a więc i zdrowia ryb – jest uprawianie roślin wodnych. Przy wyborze gatunków trzeba zwracać uwagę na ich wysokość (małe sadzi się z przodu, wysokie z tyłu) oraz optymalną temperaturę wzrostu. Najbardziej wytrzymałe są anubiasy, charakteryzujące się grubymi blaszkami liściowymi. Rośliny sadzi się ostrożnie, najlepiej w zbiorniku częściowo napełnionym wodą.

KROK IV -Zakup i wprowadzanie ryb

Wyboru gatunków, które zasiedlą akwarium, najlepiej dokonać jeszcze przed kupnem zbiornika. Natomiast na zakup warto zdecydować się, gdy akwarium jest już urządzone a woda odstana (przez kilka dni). Poszczególne gatunki mają specyficzne wymagania. Ponadto niektóre gatunki nie powinny być ze sobą łączone (np.: brzanki często atakują mniejsze ryby). Warto ponadto wybierać zwierzęta tak, aby zasiedliły różne strefy zbiornika (zarówno wierzchnią jak i dno). Do gatunków wartych polecenia osobom początkującym należą: gupiki, neony, danio, złote rybki, mieczyki oraz kosiarki.

KROK V - Pielęgnacja akwarium

Regularnym obowiązkiem w hodowli ryb jest karmienie. Warto dobierać pokarm pod konkretny gatunek. Nie można jednak przesadzać z ilością wrzucanego pożywienia – to częsty błąd początkujących. Nadmierna ilość pokarmu powoduje choroby (np.: będą pływały brzuchem do góry i szybko zdechną) oraz zanieczyszcza wodę. Zbiornik trzeba czyścić co najmniej co kilka tygodni (oczyszcza się szyby z glonów i wymienia 1/3 wody). Rośliny trzeba dokarmiać nawozami i intensywnie doświetlać. Sztuczne światło jest nawet ważniejsze od naturalnego i nie powoduje tak znacznego wzrostu glonów. Dlatego nie warto ustawiać akwarium przy samym oknie. Powyższe aspekty są najważniejsze w zakładaniu i pielęgnacji akwarium, jednak nie wyczerpują tematu.

Murator.tv: Pokój dziecka - malowanie szablonów

Opracowanie: Michał Mazik

Zdjęcia: Mariusz Bykowski

ocena: 3,2

strzałka

Odnawianie ściany z cegły. Jak to...

Choć farba lub tapeta na ścianie są dobrym pomysłem, czasami lepiej wybrać prostsze...

strzałka

Jak zamontować listwy podłogowe?...

Zobacz jak zamontować listwy przypodłogowe: instrukcja krok po kroku. Listwy podłogowe to...

strzałka

Bielenie drewnianej podłogi krok...

Jasna, drewniana podłoga powiększa i rozjaśnia pomieszczenie. Zobacz, jak przeprowadzić...

strzałka

Konkurs Remont Roku 2016

Planujesz remont domu lub mieszkania? Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Muratora...

strzałka

Sztukateria - dekorowanie okna...

Zobacz jak stylowo i elegancko odmienić wnętrze. Sztukateria powszechnie stosowana w...

strzałka

Meble ze skrzynek- regał na książki

Zobacz jak wykorzystać skrzynki po owocach. Jeżeli brakuje ci półek na książki...

strzałka

Jak uzyskać efekt betonu na...

Aby osiągnąć efekt betonowych akcentów we wnętrzu nie musisz wcale go używać. Jest wiele...

strzałka

Aranżacja sypialni. Miękki...

Zobacz szybki i łatwy sposób na ciekawą aranżację zagłówka do łóżka. Miękki i wygodny nie...

Najczęściej czytane

Jak odnowić stare krzesła. Renowacja...

Montaż szafy wnękowej krok po kroku

Jak zrobić meble ogrodowe z palet...

strzałka

Metamorfoza szafki łazienkowej – zrób to sam. Jak ze starej szafki łazienkow ...

Macie dosyć swojej szafki łazienkowej? Chcecie coś zmienić w łazience, ale nie macie na to...

strzałka

Kartki Walentynkowe

Cztery pomysły na wykorzystanie niepotrzebnych czasopism, resztek kordonka, czy filcu. Łatwo,...

strzałka

haczyki do ramek z zawleczek z puszek

Gdy spadnie nam ze ściany obrazek i nie mamy czasu udać się do marketu po haczyki wystarczy, że...

strzałka

Ozdobne świąteczne świece.

Uwielbiam święta, a zapach cynamonu i pierników chyba najbardziej kojarzy mi się ze świętami,...

             
szukaj na mnóstwo świetnych pomysłów