Połączenie posadzki z płytek ceramicznych i paneli podłogowych. Układanie posadzki i montaż listwy progowej krok po kroku

Dowiedz się jak łączyć dwie posadzki w jednym pomieszczeniu. Pokażemy jak układać posadzkę z paneli podłogowych i płytek ceramicznych. Montaż listwy podłogowej już nie będzie dla Ciebie zagadką. Zobacz jak szybko i sprawnie położyć i wykończyć podłogę razem z nami!

Łączenie posadzek
Potrzebne będą:  
 • panele podłogowe
 • pianka polietylenowa
 • klej do paneli
 • terakota
 • klej do płytek
 • fuga
 • aluminiowy teownik
 • paca zębata
 • przyrząd do cięcia płytek
 • szlifierka kątowa
 • poziomnica
 • paca gumowa
 • szpachelka
 • nożyk introligatorski
 • młotek
 • kliny
 • piła płatnica z drobnymi zębami
 • ściągacze tasmowe
 • skrzynka uciosowa

Łączenie materiałów posadzki

Jest kilka rodzajów materiałów, z których wykonane są listwy progowe. Produkuje się je z aluminium, PCV, czy mosiądzu. Wymiary wynoszą od 90 cm do 3 m, dłuższe trzeba robić na zamówienie. Szerokości listew podłogowych wahają się od 1,3 do 5 cm. Jeżeli łączenie twojej posadzki przebiega po łuku, zastosuj listwy specjalne do tego typu zadań. Możesz również użyć półpłynnej masy korkowej, która jest dyskretniejsza i subtelniejsza. Sprzedawana jest w woreczkach przypominających kiełbasę.

Łączenie posadzek po łuku jest bardziej efektowne niż w linii prostej. Jednak należy pamiętać, że poziomy paneli i płytek muszą być takie same. Maksymalna różnica może wynosić 9 mm. Z połączeniami po linii prostej jest łatwiej, ponieważ w razie potrzeby jest możliwość zniwelowania różnic poziomów.

Różnice poziomów

Pamiętaj, że płytki ceramiczne razem z warstwą kleju mają od 1 do 2 cm, natomiast panele podłogowe z wyciszeniem od 1,6 do 2,9 cm. W razie potrzeby możesz pogrubić warstwę kleju pod płytkami, o ile jest to uwzględnione w zaleceniach producenta.

Podłoga - wybierz najlepszą dla siebie

KROK I - Przyklejanie płytek ceramiczych

Wyłóż zaprawę i rozprowadź za pomocą pacy zębatej. Wybierz uzębienie dostosowane do wielkości płytek. Przyklej płytki do podłoża, delikatnie dociskając. Aby szczeliny były równe, włóż między nie krzyżyki. Następnie, gdy zaprawa klejowa już wyschnie możesz rozpocząć spoinowanie przy użyciu pacy gumowej.

KROK II - Przycinanie płytek w łuk

Gdy spoina już wyschnie. Wykonaj szablon łuku w twardej tekturze. Następnie odrysuj kształt na posadzce z płytek i wzdłuż linii przyklej taśmę malarską. Wytnij łuk szlifierką kątową.

KROK III - Przygotowania do ułożenia paneli

Ułóż piankę polietylenową na podłożu. Poprawi ona akustykę i wyciszy np. kroki. Możesz również użyć mat korkowych. Następnie wykonaj pomiary, aby wyliczyć ile musisz przycięć ostatni panel. Jeżeli szerokość wychodzi mniejsza niż 5 cm oznacza to, że trzeba również przyciąć panel pierwszego rzędu.

KROK IV - Układanie paneli

Jeżeli twoje panele nie mają zamków na krawędziach, będzie potrzebne klejenie. Pierwsze dwa rzędy ułóż najpierw bez klejenia po to, aby dopasować ich ułożenie oraz przyciąć. Układanie drugiego rzędu zacznij od elementu, który został po przycięciu ostatniego panelu pierwszego rzędu. Kontynuuj układanie w ten sam sposób. Klej nanoś na wpust lub wypust panelu, zgodnie z zaleceniem producenta. Klej, który wydostał się po dociśnięciu elementów, wytrzyj jak najszybciej wilgotną szmatką.

KROK V - Wkładanie klinów dystansowych i dociąganie paneli podłogowych

Wetknij między ścianę, a panele kliny dystansowe o szerokości od 5 do 20 mm. Użyj przynajmniej dwóch na jeden panel. Następnie sięgnij po ściągacze taśmowe i rozmieść je co 1,5 m. Pozostaw je, aż do wyschnięcia kleju. Może to potrwać nawet kilka godzin.

KROK VI - Docinanie paneli

Na tekturze odrysuj kształt łuku utworzony przez terakotę. Następnie zaznacz jego brzeg na panelach, które będą do niego dochodziły. Dotnij wszystkie według odrysowanej linii. Na spodnią część paneli będących przy łuku nałóż punktowo klej. Na koniec zepnij ściągaczami panele znajdujące się przy łuku i poczekaj aż całość wyschnie. Możesz usunąć kliny dystansowe.

KROK VII - Montaż listew

Przytnij listwy podłogowe pod kątem 45 stopni w miejscach gdzie się będą łączyły. Do pomocy możesz użyć skrzynki uciosowej. Następnie przyklej listwy klejem montażowym do ściany. Gdybyś przekleił je do paneli, ograniczyłoby to ich pracę.

Kolejną rzeczą jest montaż listwy progowej. Używając tekturowego szablonu wygnij teownik w łuk, a potem wklej go w szczelinę pomiędzy płytkami i panelami.

Opracowanie: Paweł Okołowski

Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Jan Wajszczuk

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2019
hosted by supermedia