Montaż klimatyzatora typu split. Instrukcja krok po kroku

Montaż klimatyzacji w domu niesie za sobą same korzyści. Klimatyzator zarówno usunie nadmiar ciepła z pomieszczenia, jak i obniży wilgotność powietrza, zapewniając domownikom komfortowe warunki. Jeżeli więc upały dają Ci się we znaki, sprawdź, jak samodzielnie zamontować dwuczęściowy klimatyzator typu split.

Komfortowa klimatyzacja
Potrzebne będą: wiertarka, otwornica, poziomnica, klucze płaskie, śrubokręty, miarka, ołówek pompa próżniowa z wężami i manometrami (do napełniania instalacji), klimatyzator ewaporacyjny pokojowy, klimatyzator przenośny kompaktowy, klimatyzator dwuczęściowy (split).

Klimatyzator kompaktowy czy dwuczęściowy (split)

Klimatyzator stacjonarny montuje się w wybranym miejscu, a towarzyszące mu instalacje ukrywa pod tynkiem lub zabudowuje. Tak jak klimatyzator przenośny może być kompaktowy (monoblokowy). Łatwiejszy do zamontowania, praktyczniejszy i bardziej estetyczny jest dwuczęściowy klimatyzator split (do chłodzenia kilku pomieszczeń odpowiedni jest multisplit – dwie lub więcej jednostek wewnętrznych połączonych z jedną zewnętrzną).

Kompaktowy trzeba umieścić w dużym otworze w ścianie albo oknie tak, by jego skraplacz znalazł się na zewnątrz domu, a parownik w klimatyzowanym wnętrzu. Klimatyzator dwuczęściowy wymaga jedynie niewielkiego otworu na przewody łączące jednostkę zewnętrzną (skraplacz i sprężarkę) z wewnętrzną (parownik). Mogą być one oddalone od siebie o kilka, a nawet o kilkadziesiąt metrów (w zależności od mocy sprężarki), więc na ogół nie ma problemu ze znalezieniem dla nich miejsca, w którym nie przeszkadzają użytkownikom i jednocześnie mają odpowiednie warunki do działania.

KROK I - Przygotowanie do mocowania klimatyzatora

Z przymocowaniem klimatyzatora do ściany czy sufitu łatwo można sobie poradzić. Producenci wyposażają te urządzenia w ułatwiające pracę akcesoria montażowe.

KROK II - Wykonanie otworu na przewody

Klimatyzator dwuczęściowy wymaga niewielkiego otworu na przewody łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną.

Przez ścianę zewnętrzną trzeba przeprowadzić rury i przewody elektryczne. Wykonanie odpowiednio dużego otworu w solidnym murze jest pracochłonne, jeśli nie używa się do tego specjalnej wiertnicy. Do betonu komórkowego wystarczy wiertarka z otwornicą.

KROK III - Ustawienie jednostki zewnętrznej

Jednostkę zewnętrzną ustawiamy w miejscu możliwie najbliższym jednostki wewnętrznej (sprawdźmy w instrukcji, jak długie mogą być łączące je przewody), najlepiej w cieniu. Bierzmy pod uwagę, że jej pracy towarzyszą wibracje i wynikający z nich hałas.

Wszystkie przewody można ukryć w wykonanych w ścianach bruzdach albo specjalnych listwach.

KROK IV - Połączenie obu jednostek klimatyzatora

Obie części klimatyzatora łączymy rurami (nie będzie z tym kłopotu, gdy kupiliśmy przewody z właściwymi złączkami) i przewodami elektrycznymi – zgodnie z dołączoną instrukcją. Te prace muszą być przeprowadzone starannie, bo od nich zależy bezpieczeństwo i poprawność działania urządzenia.

KROK V - Odpowietrzenie instalacji freonowej

Po wykonaniu instalacji freonowej trzeba ją odpowietrzyć, usunąć z niej wilgoć i napełnić czynnikiem chłodniczym. To najbardziej kłopotliwy etap prac, który wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, dlatego najlepiej zlecić go fachowcowi.

KROK VI - Usuwanie skroplin

W jednostce wewnętrznej na powierzchni parownika skrapla się para wodna. Do usuwania skroplin potrzebny jest plastikowy przewód, który najlepiej wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną wraz z instalacją freonową. Wylot powinien się znaleźć w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać kapiąca woda, np. nad rynną.

Opracowanie: Piotr Laskowski

Zdjęcia: Jacek Krzyżanowski, Cichewicz - Kotły

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2019
hosted by supermedia