Montaż brodzika w łazience. Bardzo dokładna instrukcja dla początkujących

Montaż brodzika to pierwszy krok do kabiny prysznicowej. Przeczytaj jak zamontować półokrągły brodzik akrylowy. To łatwiejsze niż myślisz!

Montaż brodzika
Potrzebne będą:
 • brodzik narożny akrylowy z panelem bocznym i kompletem nóżek
 • syfon brodzikowy z możliwością czyszczenia od góry
 • elastyczna kanalizacyjna rura przyłączeniowa (ø 50 mm)
 • silikon sanitarny biały z wyciskarką
 • śrubokręt płaski i krzyżakowy
 • piłka do metalu
 • poziomnica, miarka, ołówek
 • taśma malarska
 • gumowa szpachelka do silikonu
 • nóż
 • papier ścierny
 • płyn do mycia naczyń, ręcznik papierowy

Dobrze wybierz brodzik

Sam montaż brodzika nie będzie trudny, jeśli sprytnie wybierzesz model pasujący do miejsca, w którym będzie instalowany. Kupując brodzik musisz wybrać taki, który najłatwiej będzie ci zamontować. Chodzi głównie o wysokość brodzika i usytuowanie otworu odpływowego. Przyjrzyj się, w którym miejscu znajduje się wlot do kanalizacji w łazience i na jakiej jest wysokości. Niski brodzik uda ci się podłączyć, jeśli wlot do kanalizacji jest bardzo nisko, tuż nad podłogą lub nawet w podłodze. Jeśli wlot jest nieco wyżej, wybierz lepiej wyższy brodzik, bo tylko wtedy uda się zapewnić spadek rury od syfonu do kanalizacji. Spadek jest ważny, bo decyduje o tym, czy woda z brodzika będzie dobrze spływać.

Druga sprawa to umiejscowienie odpływu w brodziku. Wbrew pozorom niewielka odległość między odpływem brodzika a wlotem do kanalizacji nie ułatwia podłączenia, bo trudno jest zmieścić syfon i wygiąć rurę. Lepiej, żeby odpływy były trochę oddalone, żeby mieć miejsce na wykonanie podłączenia kanalizacyjnego.

Trzecia sprawa to wybór samego syfonu, który zwykle musisz dokupić oddzielnie. Wybieraj syfon czyszczony od góry i jak najniższy, zwłaszcza jeśli planujesz montaż płytkiego brodzika.

Przygotuj miejsce w łazience

Przed montażem brodzika ściany i podłoga powinny być wyłożone płytkami. Koniecznie dopilnuj, żeby pod płytkami zrobiono hydroizolację (na przykład z folii w płynie). Zapobiegnie to zalewaniu sąsiada lub przyległych pomieszczeń, gdy rozszczelnią się silikonowe spoiny i woda zacznie przeciekać pod brodzik. Wlot do kanalizacji średnicy 50 mm powinien być umieszczony pod brodzikiem, wtedy nie będzie widać podłączenia.

Ile to kosztuje

 • brodzik narożny akrylowy z panelem bocznym i kompletem nóżek - 389 zł
 • syfon brodzikowy z możliwością czyszczenia od góry - 86 zł
 • elastyczna kanalizacyjna rura przyłączeniowa średnicy 50 mm -  5 zł
 • silikon sanitarny biały z wyciskarką - 18 zł

KROK 1 - Przykręcanie nóżek

Zamontuj nóżki do spodu brodzika. Wcześniej zmierz wysokość panelu i ustaw odpowiednią długość nóżek, tak żeby panel zmieścił się pod brodzikiem. Nie zdejmuj folii zabezpieczającej brodzik, żeby go nie porysować.

KROK 2 - Poziomowanie nóżek

Po zamontowaniu nóżek, sprawdź poziomnicą czy wszystkie są równe. Poziomnicę przykładaj w różne strony – wzdłuż boków brodzika i  po skosie.

KROK 3 - Przykręcanie uchwytów do panelu

Do brodzika przykręć uchwyty panelu bocznego.

KROK 4 - Poziomowanie brodzika

Ustaw brodzik w narożniku łazienki i ponownie sprawdź czy trzyma poziom. W razie potrzeby jeszcze raz wyreguluj wysokość nóżek. Przymierz czy pasuje panel boczny – zamontuj go na próbę, a następnie zdejmij.

KROK 5 - Wyznaczanie miejsca syfonu

Ołówkiem zaznacz na podłodze miejsce odpływu. W tym miejscu ustawisz syfon.

KROK 6 - Podłączanie syfonu do kanalizacji

Dolną część syfonu połącz rurą elastyczną z odpływem kanalizacyjnym w ścianie. Zwykle odpływ kanalizacyjny ma średnicę 50 mm, tę samą średnicę ma rura. Pamiętaj o zachowaniu spadku w stronę odpływu.

KROK 7 - Dopasowanie długości rury

Gdy rura jest zbyt długa, jej końcówkę przytnij piłką do metalu. Brzegi po obcięciu wyrównaj nożem i oszlifuj papierem ściernym. Aby ułatwić łączenie, końcówki rur kanalizacyjnych i uszczelki posmaruj płynem do mycia naczyń (ułatwia wciskanie i zapobiega podwijaniu się uszczelek).

KROK 8 - Założenie uszczelki dolnej

Na dolną część syfonu starannie połóż uszczelkę.

KROK 9 - Ustawienie brodzika

Ustaw brodzik na właściwym miejscu. Wcześniej na boki brodzika możesz nałożyć silikon lub klej montażowy i w ten sposób przykleić brodzik do ściany. (Niektóre brodziki mogą mieć uchwyty montażowe, wtedy należy je przykręcić do ściany kołkami rozporowymi).

KROK 10 - Skręcenie syfonu

W otwór odpływowy brodzika włóż górną część syfonu i skręć go z dolną częścią podłączoną wcześniej do kanalizacji. Pamiętaj o odpowiedniej kolejności zakładania uszczelek (zależy to od typu syfonu). Uważaj, żeby przy skręcaniu żadna uszczelka się nie podwinęła, bo wtedy syfon będzie przeciekał. Włóż pozostałą część syfonu i i górną pokrywkę. Teraz możesz zdjąć folię ochronną z brodzika.

KROK 11 - Próba szczelności

Zalej syfon wodą i sprawdź czy dobrze skręciłeś odpływ i  połączyłeś rury. Jeśli posadzka pod brodzikiem jest sucha, możesz kontynuować prace.

KROK 12 - Przyklejenie nóżek

Przyklej nóżki brodzika do podłogi, aby brodzik nie przesuwał się w trakcie użytkowania. Nałóż silikon z kartusza wokół nóżek i rozetrzyj palcem.

KROK 13 - Zakładanie panelu

Wciśnij w zaczepy panel boczny brodzika.

KROK 14 - Przygotowanie do silikonowania

Wytrzyj do sucha  i oklej taśmą malarską krawędzie brodzika przylegające do ścian oraz krawędzie panelu bocznego przylegające do ścian i do podłogi.

KROK 15 - Silikonowanie

Wypełnij szczeliny silikonem. Wyciśnij silikon z kartusza na całej długości szczeliny, a następnie uformuj spoinę gumową packą lub palcem.

KROK 16 - Usuwanie taśmy

Zerwij taśmę malarską  od razu, dopóki silikon jest mokry.

KROK 17 - Schnięcie silikonu

Nie korzystaj z brodzika przez 24 godziny do czasu aż silikon wyschnie i zwiąże. Potem możesz montować kabinę.

Opracowanie: Domowy hydraulik

Zdjęcia: Marcin Czechowicz

Współpraca: Rafał Pawlak

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2019
hosted by supermedia