Jak zerwać tapetę? Instrukcja usuwania tapety krok po kroku

Planujesz remont i chcesz dowiedzieć się jak zerwać tapetę, bo psuje wygląd wnętrza? Zobacz w naszej instrukcji krok po kroku jak usunąć tapetę tak, aby swobodnie nałożyć na ścianę kolejną warstwę wykończeniową.

Jak zerwać tapetę?
Potrzebne narzędzia :  
  • pędzel ławkowiec lub gąbka 
  • metalowa szpachelka malarska 
  • paca do papieru ściernego lub zdzierak do tapet
  Potrzebne materiały :  
  • płyn do usuwania tapet
  • papier ścierny
  • skrobak

Kiedy warto zerwać tapetę?

Stara tapeta szybko się nudzi a nowe trendy zachęcają do zmian. Wybór ściennych materiałów wykończeniowych na rynku jest ogromny, różnorodne faktury i wzory a także kolory sprawiają, że decydujemy się na zmianę starej okładziny na nową, bardziej nowoczesną. 

Którą tapetę najłatwiej usunąć?

Najłatwiej zerwać tapetę papierową i rauhfaser. Są wrażliwe na wilgoć, dlatego po namoczeniu ciepłą wodą łatwo schodzą całymi pasami. 

Tapety winylowe, które najczęściej kładziemy w kuchniach i łazienkach, są odporne na wodę, co znacznie utrudnia ich usunięcie. W przypadku tapet flizelinowych, warstwa flizeliny zawsze pozostaje na ścianach. Można jednak wykorzystać ją jako podkład do nowej tapety. 

Tapety z włókna szklanego są najtrudniejsze do usunięcia. Zazwyczaj odchodzą ze ściany razem z tynkiem. Aby je usunąć należy nałożyć masę szpachlową bądź nakleić kolejną warstwę tapety. 

W naszym kursie pokażemy, jak szybko usunąć tapetę, tak aby móc zmienić wnętrze na bardziej nowoczesne i odświeżyć jego wygląd.

Jak zerwać tapetę ze ściany krok po kroku?

Krok I - Zabezpieczanie miejsca pracy

Przed rozpoczęciem prac, zabezpiecz podłogę i meble folią, a listwy przyścienne taśmą. Usuń ze ścian wszystkie gwoździe i kołki.

KROK II - Zmiękczanie tapety

Aby zmiękczyć warstwę kleju, tapetę nasącz specjalnym płynem do usuwania tapet lub ciepłą wodą z dodatkiem kilku łyżek 10-proc. octu. Użyj do tego pędzla ławkowca lub zwykłej gąbki.

KROK III - Usuwanie tapety szpachelką

Po upływie mniej więcej 10-15 minut usuń wilgotną jeszczę tapetę z podłoża za pomocą metalowej szpachli malarskiej lub specjalnego skrobaka. Pracę tę wykonuj, rozpoczynając od góry kolejnych pasów.

Krok IV - Szlifowanie

Gdy ściana wyschnie, przetrzyj ją papierem ściernym naciągniętym na plastikową pacę, aby można było kłaść nową tapetę lub warstwy farby.

Do zerwania tapety winylowej, poza wymienionymi krokami potrzebujemy więcej płynu do usuwania tapet lub ciepłej wody, a także cierpliwości i czasu. Łatwość usuwania tapet zależy od powierzchni na jaką zostały położone, ilości warstw tapety lub dokładności czyszczenia ścian przy poprzednim zrywaniu tapet. Po zakończonym zrywaniu, ścianę możemy umyć wodą z resztek tapety lub przetrzeć papierem ściernym po jej wyschnięciu.

Podpowiadamy również, jak przygotować się do tapetowania

Opracowanie: Anna Czarnota-Borys

Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Piotr Mastalerz

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2019
hosted by supermedia