Jak lakierować drewnianą podłogę? Kurs lakierowania drewna w rysunkach

To lakier wpływa na ostateczny wygląd drewnianej podłogi. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju lakieru podłoga z drewna będzie nie tylko zabezpieczona, ale zachowa również swój naturalny wygląd lub zupełnie go zmieni. Jak lakierować drewno, by powłoka wytrzymała długi czas? Odpowiedź znajdziesz w naszym rysunkowym kursie lakierowania.

Lakierowanie drewna
Potrzebne materiały:
  • lakier poliuretanowy i poliuretanowo-akrylowy
  • podkład
Potrzebne narzędzia:
  • metalowa szpachla
  • pędzel lub wałek
  • wysięgnik teleskopowy do wałka
  • szlifierka, polerka

Lakier wodny czy rozpuszczalnikowy?

Lakiery wodne (wodorozcieńczalne) nie wydzielają podczas malowania ani po zakończeniu prac drażniącego zapachu. Najlepsze z nich mają doskonałe parametry użytkowe: wysoką odporność na ścieranie, działanie wilgoci, uderzenia oraz elastyczność.
Wymagają jednak większego doświadczenia przy nakładaniu. Nieumiejętne naniesienie takiego lakieru powoduje podniesienie „włosków” drewna i znacznie osłabia wytrzymałość mechaniczną powłoki lakierniczej.

Lakiery rozpuszczalnikowe (w których rozcieńczalnikiem jest rozpuszczalnik) wymagają mniejszych umiejętności, ale wydzielają szkodliwe opary. Producenci często podają, że pomieszczenie można użytkować dopiero po zniknięciu nieprzyjemnego zapachu, ale po zastosowaniu lakieru chemoutwardzalnego może on się utrzymywać nawet przez wiele miesięcy.

KROK I - Szlifowanie parkietu

Aby dobrze przygotować powierzchnię drewnianej podłogi do lakierowania, trzeba pięciokrotnie przeszlifować ją papierem ściernym. Możesz to zrobić ręcznie lub wykorzystując do tej pracy szlifierkę. Pamiętaj, by z każdym szlifowaniem korzystać z coraz drobniejszego papieru ściernego.

KROK II - Szpachlowanie drewnianej podłogi i kolejne szlifowanie

Na świeżo oszlifowanej podłodze z drewna mogą uwidocznić się ubytki, których wcześniej nie zauważyłeś. Uzupełnisz je przy użyciu szpachlówki do drewna, którą należy rozprowadzić za pomocą metalowej szpachli.

Po szpachlowaniu, należy jeszcze raz przeszlifować powierzchnię drewna papierem ściernym nr 80, a następnie dokładnie oczyścić podłogę, np. przy użyciu odkurzacza.

KROK III - Nakładanie podkładu

Podkład polepsza przyczepność lakieru, chroni posadzkę drewnianą przed promieniami UV oraz zmianą koloru drewna przez lakier. Dlatego nie warto z niego rezygnować.

Podkład nanieś równą warstwą na parkiet za pomocą pędzla, wałka lub szpachli. Bardzo często producenci podkładów zalecają, czym należy rozprowadzać ich preparat na podłodze z drewna.

Podkład polepsza przyczepność lakieru, chroni posadzkę drewnianą przed promieniami UV oraz zmianą koloru drewna przez lakier. Dlatego nie warto z niego rezygnować.

Podkład nanieś równą warstwą na parkiet za pomocą pędzla, wałka lub szpachli. Bardzo często producenci odkładów, zalecają czym należy rozprowadzać ich preparat na podłodze z drewna.

KROK IV - Lakierowanie podłogi

Po wyschnięciu podkładu można rozpocząć lakierowanie parkietu. Jest kilka szkół nanoszenia lakieru. Można to robić za pomocą szpachli, pędzla, wałka lub natryskowo. Do różnych lakierów zalecane są różne metody nakładania, więc dokładnie zapoznaj się z opisem na opakowaniu oleju.

Dobór narzędzia jest bowiem niezwykle ważny, gdyż gwarantuje optymalną grubość warstwy powłoki lakierniczej.

KROK VII - Matowienie i ostatnie lakierowanie podłogi

Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru powierzchnię podłogi należy zmatowić. W ten sposób pozbywamy się tzw. efektu uniesionych włosków.

Po zmatowieniu i dokładnym oczyszczeniu podłogi z pyłu nanosimy drugą, ostatnią warstwę lakieru.

Pamiętaj, że ostatnią warstwę lakieru zawsze nanosi się przy pomocy wałka.

Opracowanie: Zrób to sam

Zdjęcia: Mariusz Bykowski

Rysunki: Agnieszka i Marek Sterniccy

Opracowanie: Anna Okołowska

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2019
hosted by supermedia