Narzędzia do cięcia glazury. Gilotyny, piły, noże szklarskie

2013-08-27 12:56
Gilotyna do cięcia płytek ceramicznych
Autor: PROFIX Kamień i ceramika należą do najtwardszych materiałów budowlanych. Byle czym ich nie przytniesz. Musimy uzbroić się w wyjątkowo skuteczne narzędzia, na przykład w ręczna gilotynę do płytek

Obróbka płytek jest żelaznym punktem każdej glazurniczej roboty i trzeba się na to przygotować. Wizyta w dowolnym markecie budowlanym pozwoli skompletować podstawowy zestaw narzędzi. Dzięki nim sam będziesz mógł zająć się wykończeniem ścian w łazience lub remontem posadzki w kuchni.

Narzędzia ręczne

Zdecydowana większość przyrządów do obróbki płytek to niedrogi sprzęt ręczny. Są to narzędzia idealne dla amatorów, którzy swą przygodę z glazurnictwem chcą rozpocząć i zakończyć na jednej bądź góra kilku robotach.

  • Nóż szklarski - służy do nacinania twardej powierzchni. Umożliwia to wolframowe kółeczko, którym zarysowuje się szkliwo wzdłuż wyznaczonej linii. Nacięcie umożliwia później równe przełamanie płytki na dwa kawałki. Nożykiem da się także robić nacięcia krzywoliniowe. Niektóre nożyki wyposażone są w szczypce ułatwiające przełamywanie płytek.
  • Szczypce glazurnicze - przeznaczone są do odłamywania małych fragmentów płytek wzdłuż linii zarysowanej na szkliwie. Dzięki nim łatwo przycinać płytkę po łuku lub robić w niej otwór o dużej średnicy.
  • Piła kabłąkowa z brzeszczotem wolframowym - służy do wycinania w płytkach otworów o różnym kształcie. Wiertłem robi się otwór w płytce, przekłada przez niego brzeszczot i mocuje w pile. Wtedy można już łatwo robić wszelkie wycięcia. Niestety ograniczeniem jest szerokość kabłąka.
  • Gilotyna - to najskuteczniejsze ręczne narzędzie do przycinania wszelkich płytek. Pracuje się nią szybko i wygodnie, ale tylko po liniach prostych. Radzi sobie nawet z najtwardszymi materiałami. Elementem tnącym jest wymienne, obrotowe kółko. Nacina ono linię, wzdłuż której płytka jest później przełamywana. Wszystko odbywa się za naciśnięciem specjalnej rękojeści. Gilotyny mają różną wielkość, można je dobierać do długości ciętych płytek. Często są wyposażone w podziałki pomagające precyzyjnie ustalić szerokość odcinanego fragmentu oraz kątowniki ułatwiające cięcie pod różnym kątem. Gumowe okładziny, to dodatek sprawiający, że podczas ustawiania i cięcia płytki nie będą się przesuwać. Polecamy gilotyny z łożyskiem. Stosując je, nie trzeba używać dużej siły do przecięcia płytek.

Narzędzia elektryczne

Droższy sprzęt elektryczny można polecić fachowcom lub zdolniejszym majsterkowiczom, którzy będą po niego sięgać wielokrotnie. Docenią wówczas niezawodność takich urządzeń oraz wygodę pracy, jaką gwarantują. Wszystkie te narzędzia pomyślane są tak, żeby czyniły pracę szybszą i skuteczniejszą.

  • Pilarka do glazury – wygląda podobnie, jak stołowa pilarka do drewna. Tarcza pilarki może być umocowane na stałe, w stole roboczym lub zainstalowane na górnej prowadnicy. W pierwszym przypadku to płytkę przesuwa się w czasie cięcia, a w drugim płytka pozostaje nieruchoma, a przesuwa się tarcza. Pilarka umożliwia szybkie i dokładne cięcie, także pod kątem. Nadaje się nawet do bardzo długich płytek. Urządzenie to posiada pojemnik na wodę do schładzania tarczy. Woda sprawia również, że w trakcie cięcia nie dochodzi do pylenia. Stół pilarek może być podparty czterema nogami, dzięki czemu można pracować na stojąco. Nogi są odczepiane, aby narzędzie można było zapakować do samochodowego bagażnika. Pilarki o największej mocy – 800-1500W, nadają się też do cięcia kamienia.
  • Szlifierka kątowa – to bardzo wszechstronne urządzenie. Możesz przycinać nim płytki wzdłuż naciętych lub narysowanych wcześniej linii. Szlifierki możesz także użyć do wygładzania przeciętych krawędzi płytek lub do nadawania im zaokrąglonych kształtów.
  • Frezarka do płytek – uzbraja się ją w diamentową otwornicę, którą z łatwością wycina się otwory w płytkach ceramicznych i kamiennych o grubości do 3 cm. System odsysania pyłu gwarantuje czystą pracę. Dobrym uzupełnieniem tego sprzętu jest plastikowy stolik umożliwiający ustabilizowanie płytki na czas wiercenia.
Pilarka stołowa do płytek ceramicznych
Autor: PROFIX Profesjonalne pilarki stołowe umożliwiają docinanie twardych płytek nawet pod kątem. Dzięki zbiornikowi z wodą, podczas takiej obróbki pył nie unosi się w powietrzu

Osprzęt

Do narzędzi elektrycznych, a czasem też do ręcznych potrzebne są rożnego rodzaju końcówki robocze.

  • Wycinak do glazury – umieszcza się go w uchwycie wiertarki, najlepiej umocowanej na statywie. Ma regulowane ramię z ostrzem tnącym. Dzięki temu w płytkach można nacinać otwory o różnych średnicach od 20 do 100 mm. Po nacięciu, środek otworu trzeba delikatnie wytłuc, kładąc płytkę na sprężystym materiale.
  • Wiertła do szkła – są to wiertła o specyficznym, łopatkowym kształcie ostrza. Zapewnia precyzyjne cięcie w szkle, ale także w szkliwionych płytkach ceramicznych. Wiertła te tworzą otwory o lepszej jakości - nie szarpią szkliwa na brzegach otworu.
  • Otwornice – to specjalnego kształtu ostrza, które mocuje się do wiertarek. Umożliwiają wykonywanie otworów o dużej średnicy. Nie maja jednak możliwości regulacji tej średnicy, więc kupuje się je pod konkretnych rozmiarów otwór lub kompletuje zestaw otwornic o rożnych średnicach. najdroższe i najskuteczniejsze są otwornice o ostrzu diamentowym.
  • Tarcze szlifierskie – doczepia sie je do szlifierek kątowych. Najlepsze są tak zwane diamentowe. Kosztują jednak najwięcej. Dobre są też tarcze o krawędziach z węglików spiekanych.
Frezarka do płytek ceramicznych
Autor: BOSCH Frezarką można wygodnie wycinać otwory w płytkach ceramicznych i płytkach kamiennych

Zasady cięcia płytek

  1. Najprostszym sposobem na przecięcie płytki jest wykonanie z wierzchniej strony płytkiego nacięcia nożem szklarskim, podłożenie pod spód wiertła lub kawałka drutu i energiczne naciśnięcie z góry. Płytka przełamuje się wtedy równo na dwa kawałki.
  2. Do przełamywania służą też noże szklarskie połączone ze specjalnymi szczypcami. Najpierw nożem robi się nacięcie, a później szczypcami przełamuje płytkę na dwa kawałki.
  3. Gdy płytka przełamie się nierówno, wystarczy szczypcami odłamać nieodcięty kawałek.
  4. Wąskie paski, takie szerokości 2-3 cm, najprędzej odetniesz gilotyną.
  5. Gdy brzeg płytki, po przecięciu będzie postrzępiony, można go wygładzić szlifierką kątową lub specjalnym strugiem bądź kamieniem szlifierskim. Pomoże w tym również stacjonarna szlifierka elektryczna.
  6. Zastosowanie ręcznej szlifierki kątowej wymaga precyzyjnego i starannego prowadzenia - każde drgnięcie ręki może skutkować krzywym cięciem albo uszkodzeniem płytki. Ponadto cięcie szlifierką "na sucho" kończy się znacznym zapyleniem pomieszczeń, a powstały pył jest bardzo uciążliwy w sprzątaniu. Pamiętaj, że zanim chwycisz za szlifierkę płytkę trzeba unieruchomić, na przykład umieszczając ją w imadle stołowym.

Wiercenie otworów w płytkach ceramicznych

Wiercenie w płytkach już przyklejonych przeprowadza się dopiero po kilku dniach od zakończenia ich układania. Na początku miejsce na otwór należy delikatnie zaznaczyć ostrym punktakiem tak, aby powstał mały odprysk. Później uzbraja się wiertarkę w odpowiednie wiertło i wierci początkowo na małych obrotach, z wyłączonym udarem w wiertarce. Po przejściu przez pierwszą (najtwardszą) warstwę można już wiercić na wyższych obrotach, przy czym udar zaleca się włączyć dopiero po przejściu przez płytkę. Większe otwory bezpieczniej będzie wiercić na dwa razy: najpierw mniejszym, później większym wiertłem. Otwory o dużej średnicy wycina się otwornicami lub wycinarką do otworów. Półkoliste otwory w krawędziach płyt najlepiej jest wyciąć szczypcami, a później wygładzić kamieniem szlifierskim

Wiercenie w płytkach ceramicznych
Autor: BOSCH Otwornice i różnej wielkości frezy można doczepiac do wiertarki. Pozwolą robić większe i mniejsze otwory nawet w bardzo twardych płytkach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają