Nowoczesne krzesło ogrodowe

Zobacz, jak wykonać drewniane krzesło ogrodowe. Atutem jest jego oryginalny kształt i nietypowa konstrukcja. Wykonanie takiego krzesła ogrodowego to koszt zaledwie 45 zł. Już chcesz je mieć na swoim tarasie lub w ogrodzie? Sprawdź instrukcję krok po kroku.

Nowoczesne krzesło ogrodowe
Potrzebne będą:
 • 4 deski dł. min. 950 mm, szer. 250 mm, gr. 25 mm
 • 8 listew dł. 500 mm, szer. 100 mm, gr. 20 mm
 • 1 kątownik z drewna o przekroju 40×40 mm dł. 530 mm
 • 1 kątownik z drewna o przekroju 40×40 mm dł. 480 mm
 • 4 kątowniki z drewna o przekroju 40×40 mm dł. 90 mm
 • 10 śrub dł. 60 mm, gr. 5 mm
 • 16 wkrętów do drewna dł. 30 mm
 • 2 wkręty do drewna dł. 50 mm
 • wyrzynarka
 • wiertarka z wiertłem 3 i 10 mm
 • ołówek
 • pędzel i wałek malarski (ew. pistolet do malowania)
 • szlifierka oscylacyjna
 • arkusz tektury
 • papier ścierny gradacja 120 i 180
 • lakier do drewna 0,25 l

Krzesło ogrodowe w nowoczesnej odsłonie

Zbliża się wiosna a wraz z nią zaczynają się prace w ogrodzie. W tym czasie należy jak najlepiej przygotować ogród do nowego sezonu. Oprócz wysiewu nasion i sadzenia roślin może warto zastanowić się nad zmianą mebli ogrodowych. Najlepiej na takie, które są wykonane z materiału najbardziej przyjaznego dla środowiska, czyli z drewna. 

Mimo ogromnej ilości produktów jakie oferują producenci, niesłabnącą popularnością cieszą się stoły i krzesła ogrodowe z drewna. Zyskały popularność i uznanie nie tylko wśród pasjonatów ogrodów, balkonów czy tarasów, ale również wśród osób, które cenią sobie jakość, trwałość i solidność. Nadal są doskonałą alternatywą dla wiele tańszych plastikowych mebli, które nierzadko ledwie wytrzymują jeden sezon. Meble z drewna mimo wysokiej ceny sięgającej nierzadko kilkuset złotych to wydatek na lata. Ponadto elegancki wygląd łączy się w przypadku ogrodowych mebli drewnianych z miłą i ciepłą powierzchnią. Pomagają odmienić ogród w wyjątkowe miejsce relaksu i odpoczynku. Drewniane meble, odpowiednio zabezpieczone, są  odporne na warunki atmosferyczne i idealnie komponują się z zielenią ogrodu. Są dostępne w wielu różnych wersjach, zarówno jako kanapy, krzesła ogrodowe lub całe komplety.

Tymczasem, mimo dominacji ciężkich masywnych konstrukcji mebli z drewna pojawiła się alternatywa. Lekka, stabilna, wytrzymała i przede wszystkim nowoczesna konstrukcja krzesła ogrodowego wprowadza powiew nowoczesności i oryginalnego designu. A przede wszystkim dzięki prostej konstrukcji można go wykonać samemu za niewielkie pieniądze.

Materiały potrzebne do wykonania krzesła ogrodowego to koszt ok. 45 zł. A oto dokładny kosztorys materiałów użytych do wykonania krzesła. Oczywiście cena materiałów może się różnić w zależności od miejsca gdzie je kupujemy. Warto popytać w miejscowych tartakach, sklepach budowlanych czy też u miejscowych stolarzy.

Całkowity koszt materiałów użytych do wykonania krzesła ogrodowego wyniósł około 51 zł:

- 4 deski dł. min. 950 mm, szer. 250 mm, gr. 25 mm  – ok. 20,00 zł

- 8 listew dł. 50 cm, szer. 100 mm, gr. 20 mm – ok. 15 zł

- kątowniki do drewna o przekroju 40×40 mm – 5 zł

- śruby i wkręty – 4 zł

- lakier do drewna 0,25 l – 5 zł

- papier ścierny – 2 zł

KROK I - Wykonanie szablonu

Prace rozpocznij od odrysowania elementów konstrukcji krzesła ogrodowego w kształcie łuków na deskach gr min 25 mm. Żeby łuki były równe wykonujemy szablon, od którego odrysujemy elementy konstrukcji krzesła. Do wykonania szablonu użyłem grubej tektury, na której odrysowałem łuk długości ponad 1 m i szer. 8 cm za pomocą bieguna ze starej kołyski.
Tak odrysowany łuk wytnij dokładnie nożykiem.
Ewentualne nierówności zniweluj oklejając szablon taśmą samoprzylepną.

KROK II - Wycinanie elementów konstrukcji krzesła

Tak wykonany łuk z tektury tworzy szablon, którym odrysuj elementy konstrukcji krzesła na deskach.
Następnie dokładnie wytnij elementy wyrzynarką i wyszlifuj papierem ściernym.

KROK III – Zaokrąglanie nóg krzesła

Dokładnie zaokrąglij nogi krzesła.

KROK IV – Skręcanie elementów konstrukcji krzesła

Nogi krzesła połącz tak, jak na zdjęciu tj. element, który będzie siedziskiem złącz w połowie z elementem, który będzie oparciem. Otwory w elementach wywierć wiertłem 6 mm i skręć śrubą gr. 5 mm i dł. 60 mm. W celu precyzyjnego wyznaczenia miejsca wiercenia otworu możesz wyznaczyć go rysując kwadrat wraz z przekątnymi.

KROK V – Przykręcanie kątowników podtrzymujących siedzisko i oparcie

Wyznacz miejsce przykręcenia kątowników zabezpieczających. Od miejsca przykręcenia kątowników bezie zależało na jakiej wysokości będzie się znajdowało siedzisko i kąt nachylenia oparcia. Sprawdź to przystawiając skręcone elementy do innego krzesła. Najlepiej jeżeli będzie to krzesło, na którym wygodnie Ci się siedzi.

Gdy już wyznaczysz miejsce przykręcenia kątowników to przystąp do wiercenia otworów i przykręcania kątowników. W tylnej części krzesła przykręć kątownik dł. 530 mm, natomiast w przedniej części przykręć kątownik dł. 480 mm. Do przykręcenia kątowników użyj wkrętów stolarskich typu konfirmat dł. 50 mm. Ostatecznie mogą to być zwykłe wkręty dł. 50 mm.

KROK VI - Wzmacnianie kątowników

Dla bezpieczeństwa użytkowania krzesła przykręć 4 kątowniki dł. 90 mm łącząc kątownik przedni i tylny z konstrukcją krzesła. Użyj śrub gr. 5 mm i dł. 60 mm.

KROK VII - Przykręcanie listew na siedzisko i oparcie

Przykręć listwy dł. 500 mm w miejscu siedziska i oparcia. W tym celu musisz powiercić otwory w identycznych odstępach na wszystkich listwach.

KROK VIII – Szlifowanie i lakierowanie krzesła

Dokładnie przeszlifuj i polakieruj krzesło. Możesz również użyć olejów do drewna lub bejc.

Opracowanie: Majstermaniak

Zdjęcia: Majstermaniak

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2019
hosted by supermedia