Cuda z drewna - rozstrzygnięcie konkursu i relacja z warsztatów

Udało się je wyczarować podczas jednodniowych warsztatów w stolarni „Wióry lecą” na warszawskim Mokotowie. A wszystko w ramach konkursu „Cuda z drewna” ogłoszonego przez nasz Poradnik Muratora Zrób to Sam.

Inaczej niż do tej pory, uczestnicy konkursu nie zgłaszali gotowych prac, tylko mieli zaprojektować przedmiot, który chcieliby wykonać w ramach jednodniowych warsztatów i przy użyciu elektronarzędzi marki Bosch.

Spośród konkursowych zgłoszeń jury wyłoniło pięciu zwycięzców:

  • Marcin Kołtun, Hutki
  • Adriana Gerwatowska, Otwock
  • Barbara Jabłońska, Piaseczno
  • Maciej Polis, Żory
  • Mariusz Kosowski, Kraków

W ramach wynikającego z regulaminu prawa jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia - Maciejowi Majewskiemu z Mrągowa i Katarzynie Strzałkowskiej z Warszawy za bardzo ciekawe projekty (choć trudne do zrealizowania w ramach warsztatów) i ich szczegółowe opisanie.

Nagrodą główną w konkursie była uniwersalna szlifierka rolkowa PRR 250 ES marki Bosch. Zwycięzcom przydała się już w trakcie warsztatów! Przy jej użyciu na pewno zrealizują jeszcze wiele innych projektów, bo dzięki niej szybko i sprawnie oszlifują wycięte z drewna, nawet bardzo skomplikowane elementy. Narzędzie jest precyzyjne i wygodne jak szlifierka ręczna, a jednocześnie wydajne jak szlifierka elektryczna. W wyposażeniu podstawowym znajdują się rolki szlifierskie i listkowe, dzięki czemu można jej używać do różnych, nie tylko równych i płaskich powierzchni.

Warsztaty w stolarni „Wióry Lecą” rozpoczęły się od krótkiego wykładu na temat drzew i drewna - jak szybko rosną, jak szybko przyrastają słoje i dlaczego są one ważne podczas obróbki. Uczestnicy dowiedzieli się, skąd się biorą sęki, dlaczego jeden kawałek drewna tego samego gatunku jest słabsze, a drugie mocniejsze, po czym rozpoznawać poszczególne gatunki drewna.

Dla wszystkich pasjonatów pracy w drewnie ważne też były wskazówki, gdzie kupować drewno i jak wybrać dobrą deskę. Poznali nowe słowa, na przykład sztapel (przewiewny stos, w który układa się deski), klejonka (drewniana płyta powstająca ze sklejenia ze sobą elementów litego drewna) oraz rodzaje połączeń: kołkowe, krzyżowe, lamelowe, jaskółczy ogon i na czopy.

Po części teoretycznej zostały omówione wszystkie projekty, ustalono szczegóły wykonawcze i przeprowadzono krótkie szkolenie BHP oraz z obsługi elektronarzędzi. Po przydzieleniu miejsca pracy i „anioła stróża” z ekipy Wiórów prace ruszyły! Po kilku godzinach zadowoleni uczestnicy warsztatów mogli zaprezentować realizacje zgłoszonych projektów. Sobota pracująca? Tak, ale włożony w pracę wysiłek był tego wart!

Zdjęcia: BOSCH, Piotr Mastalerz

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2018
hosted by supermedia