Cuda z drewna - rozstrzygnięcie konkursu i relacja z warsztatów

2018-02-15 1:00

Udało się je wyczarować podczas jednodniowych warsztatów w stolarni „Wióry lecą” na warszawskim Mokotowie. A wszystko w ramach konkursu „Cuda z drewna” ogłoszonego przez nasz Poradnik Muratora Zrób to Sam.

Warsztaty w stolarni „Wióry Lecą”
Autor: Piotr Mastalerz Ważne jest takie łączenie drewnianych elementów, by było ono jak najmniej widoczne

Inaczej niż do tej pory, uczestnicy konkursu nie zgłaszali gotowych prac, tylko mieli zaprojektować przedmiot, który chcieliby wykonać w ramach jednodniowych warsztatów i przy użyciu elektronarzędzi marki Bosch.

Spośród konkursowych zgłoszeń jury wyłoniło pięciu zwycięzców:

  • Marcin Kołtun, Hutki
  • Adriana Gerwatowska, Otwock
  • Barbara Jabłońska, Piaseczno
  • Maciej Polis, Żory
  • Mariusz Kosowski, Kraków

W ramach wynikającego z regulaminu prawa jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia - Maciejowi Majewskiemu z Mrągowa i Katarzynie Strzałkowskiej z Warszawy za bardzo ciekawe projekty (choć trudne do zrealizowania w ramach warsztatów) i ich szczegółowe opisanie.

Nagrodą główną w konkursie była uniwersalna szlifierka rolkowa PRR 250 ES marki Bosch. Zwycięzcom przydała się już w trakcie warsztatów! Przy jej użyciu na pewno zrealizują jeszcze wiele innych projektów, bo dzięki niej szybko i sprawnie oszlifują wycięte z drewna, nawet bardzo skomplikowane elementy. Narzędzie jest precyzyjne i wygodne jak szlifierka ręczna, a jednocześnie wydajne jak szlifierka elektryczna. W wyposażeniu podstawowym znajdują się rolki szlifierskie i listkowe, dzięki czemu można jej używać do różnych, nie tylko równych i płaskich powierzchni.

Szlifierka rolkowa Bosch - główna nagroda w konkursie
Autor: BOSCH Szlifierka rolkowa Bosch - główna nagroda w konkursie

Warsztaty w stolarni „Wióry Lecą” rozpoczęły się od krótkiego wykładu na temat drzew i drewna - jak szybko rosną, jak szybko przyrastają słoje i dlaczego są one ważne podczas obróbki. Uczestnicy dowiedzieli się, skąd się biorą sęki, dlaczego jeden kawałek drewna tego samego gatunku jest słabsze, a drugie mocniejsze, po czym rozpoznawać poszczególne gatunki drewna.

Dla wszystkich pasjonatów pracy w drewnie ważne też były wskazówki, gdzie kupować drewno i jak wybrać dobrą deskę. Poznali nowe słowa, na przykład sztapel (przewiewny stos, w który układa się deski), klejonka (drewniana płyta powstająca ze sklejenia ze sobą elementów litego drewna) oraz rodzaje połączeń: kołkowe, krzyżowe, lamelowe, jaskółczy ogon i na czopy.

Po części teoretycznej zostały omówione wszystkie projekty, ustalono szczegóły wykonawcze i przeprowadzono krótkie szkolenie BHP oraz z obsługi elektronarzędzi. Po przydzieleniu miejsca pracy i „anioła stróża” z ekipy Wiórów prace ruszyły! Po kilku godzinach zadowoleni uczestnicy warsztatów mogli zaprezentować realizacje zgłoszonych projektów. Sobota pracująca? Tak, ale włożony w pracę wysiłek był tego wart!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.