Legowisko dla kota - szycie krok po kroku

Kochasz swojego kotka? Wykonaj własnoręcznie legowisko dla kota. Twojemu podopiecznemu na pewno się spodoba i nie będzie chciał opuszczać swojego nowego posłania dla kota. Zobacz, jak przeprowadzić szycie domku dla kota krok po kroku.

 • Stopień trudności Stopień trudności Stopień trudności średniozaawansowany
Marysza

Opracowanie: Marysza

Drukuj
Pin It
Powiększ
Potrzebne będą:
 • maszyna do szycia
 • żelazko
 • rzep
 • flizelina
 • nici
 • watolina
 • linijka
 • pisak/ołówek/kreda krawiecka
 • nożyczki
 • tkaniny
 • lamówka
 • szpilki

Posłanie dla kota

Koty uwielbiają tego typu domki. Szczególnie, gdy otwór wejściowy jest bardzo mały. Czikita jest bardzo zadowolona ze swojego nowego domku dla kota i dzielnie go broni przed intruzami. Satysfakcja ze zrobienia takiej konstrukcji jest niesamowita i najlepsze jest to, że domek możemy kolorystycznie dopasować do naszego wnętrza.

Legowisko dla kota ma odczepiany spód, żebyśmy w razie czego mogli go wyprać i zmieniać poduszki, jeśli się zniszczą.

KROK I - Wycinanie z szablonu

Szycie domku/posłania dla kota to dość skomplikowany proces, ale jeśli wszystkie elementy dobrze wymierzysz to nie będziesz mieć żadnych problemów w trakcie szycia. Na początek zacznij od wycięcia szablonów – ja zawsze wytnij je z dużego bloku rysunkowego lub brystolu. Wytnij trzy elementy: 1) góra: 70,62 x 29,7cm; 2) dół: 50,96 x 35,7cm; 3) bok: półkole o średnicy 44,96cm i wytnij w środku otwór o średnicy 12cm.

Następnie przyłóż szablony do tkanin i wytnij – zauważysz, że nie wycinamy zgodnie z szablonem! Wytnij tkaniny z bardzo dużym nadmiarem! Wytnij 2 x górę, 2 x dół i 4 x bok.

KROK II - Docinanie watoliny

Do każdej części dotnij grubą watolinę – też z nadmiarem! Wytnij z watoliny: 1 x góra, 1 x dół i 2 x bok.

KROK III - Wzmacnianie górnej części domku

Do zewnętrznej górnej tkaniny (u mnie pepitka jest na zewnątrz domku dla kota) przypnij szpilkami watolinę. Zepnij je w wielu miejscach, żeby tkanina się nie przemieszczała w trakcie przeszywania.

Przeszyj tkaninę w kilku miejscach żeby wzmocnić ją i jednocześnie ozdobić. Następnie odrysuj na tkaninie prostokąt z szablonu. Później obszyj naokoło szerokim zygzakiem po odrysowanej linii (ja ustawiłam maszynę na szerokość ściegu 5.0 i długość ściegu 3.0). Obetnij nadmiar tkaniny i watoliny.

KROK IV - Przeszywanie górnego panelu

Przyłóż do siebie tkaniny na górę domku – prawymi stronami do siebie i umocuj szpilkami. Obszyj naokoło prostym ściegiem około 0,5cm od krawędzi. Górny panel na razie odłóż na bok.

KROK V - Przygotowywanie pierwszego panelu bocznego

Czas zająć się pierwszym bocznym panelem. Zrób to samo co wcześniej, czyli: przyłóż zewnętrzną tkaninę na watolinę, przeszyj w kilku miejscach. Odrysuj szablon i obszyj szerokim zygzakiem. Dotnij nadmiar tkaniny i watoliny.

KROK VI - Przygotowywanie boku z otworem

To samo zrób z drugim bokiem: przyłóż do siebie tkaninę i watolinę, przeszyj w kilku miejscach i odrysuj szablon - tym razem musisz też odrysować otwór, przez który kot będzie wchodził do domku. Obszyj po narysowanych liniach szerokim zygzakiem – kółko w środku też obszyj!

Odetnij nadmiar tkaniny i watoliny. W kółku zrób mały otwór i przetnij tkaninę w kilkunastu miejscach, żeby ładnie się później schowała. Odwróć na drugą stronę, dotnij watolinę w kole, która by Ci przeszkadzała przy późniejszym szyciu.

KROK VII - Przyklejanie flizeliny do koła

I za pomocą flizeliny i żelazka przyklej tkaninę ze środka koła do wewnątrz – tak, jak jest to pokazane na zdjęciu.

To samo zrób z wewnętrzną częścią boku. Zrób otwór, przytnij tkaninę w kilkunastu miejscach, przyklej do wewnątrz za pomocą flizeliny i żelazka.

KROK VIII - Zszywanie panelu z wejściem

Przyłóż tkaniny z otworami lewymi stronami do siebie, tak by koła idealnie się ze sobą stykały. Przypnij w kilku miejscach szpilkami i obszyj naokoło (nie zapomnij o przeszyciu koła! Wejście do domku gotowe.

KROK IX - Kończenie pierwszego boku (bez otworu)

Czas skończyć pierwszy bok. Przyłóż przeszytą tkaninę do drugiej części lewymi stronami do siebie. Przypnij szpilkami i obszyj naokoło. Tył domku gotowy.

KROK X - Zszywanie elementów

Teraz wyprasuj elementy, które do tej pory zrobiłeś, czyli: przód, tył i górę domku. Przyłóż górę i jeden bok prawymi stronami do siebie (dłuższy bok do półkola) i przeszyj około 0,5cm od krawędzi.

Po przeszyciu i odwróceniu na prawą stronę już część domku powinna być tak sztywna, jak widać na zdjęciu. To samo Zrób z drugim bokiem – przyszyj do górnej części zwykłym ściegiem, około 0,5cm od krawędzi.

KROK XI -Wzmacnianie konstrukcji

Następnie przeszyj boki (tzw. ścieg francuski) – chodzi o usztywnienie całej konstrukcji (patrz zdjęcie!).

KROK XII - przyszywanie lamówki

Już mamy gotową górę domku, ale trzeba ją jeszcze ładnie wykończyć na dole. Żeby to zrobić, potrzebujesz szerokiej lamówki (jeśli nie posiadasz lamówki to możesz ją bardzo łatwo zrobić sam, wystarczy wyciąć długi pasek tkaniny i zaprasować go do środka).

Przyłóż lamówkę do dołu konstrukcji i obszyj naokoło prostym ściegiem. wyprasuj dół domku.

KROK XIII - Wykonywanie spodu legowiska dla kota

Ostatni element, nad którym będziesz pracować to dół domku. Część, która jest na zewnątrz będzie tak samo zrobiona jak poprzednie elementy, czyli: przykładasz watolinę, spinasz i przeszywasz w kilku miejscach.

Odrysuj prostokąt od szablonu. Następnie obszyj naokoło szerokim zygzakiem i dotnij nadmiar tkaniny i watoliny. Przyłóż tym razem tkaniny (wewnętrzną i zewnętrzną część) prawymi stronami do siebie i obszyj naokoło, 0,5cm od krawędzi i zostaw około 5cm otwór, żeby móc obrócić tkaninę na prawą stronę.

Rogi dotnij tak jak na zdjęciu, ale uważaj by nie przeciąć szwów! Obróć spód na prawą stronę, wyprasuj boki i obszyj naokoło 0,5cm od krawędzi.

KROK XIV - Wzmacnianie dołu domku

Teraz połóż górę domku na podstawie, idealnie na środku i podnieś krawędzie podstawy tak, by przylegały do konstrukcji. pospinaj szpilkami rogi – cały czas krawędzie muszą przylegać do góry domku.

Przeszyj pionowo miejsce, w którym wbiłeś szpilkę, na każdym z czterech rogów, tak by ściany stały pionowo. Następnie obszyj dół podstawy dla usztywnienia, tak jak wcześniej obszywałeś całą górę.

KROK XV - Szucie poduszki

Włóż górę konstrukcji do podstawy, powinna idealnie pasować.

Czas na uszycie prostej, miękkiej poszewki na której kot będzie spać. Wytnij dwa prostokąty wielkością zbliżone do podstawy domku. Obszyj naokoło zostawiając mały otwór, przez który przełożysz poduchę na prawą stronę.

Włóż do poduszki watolinę lub specjalne wypełnienie do poduszek. Zszyj maszyną na zewnątrz podusię. Nie musisz robić ściegu krytego, kot raczej nie będzie na to zwracać uwagi.

KROK XVI - Przyszywanie rzepu

Już ostatni etap szycia naszego domku dla kotka. Wszywanie rzepu. Potrzebujesz 4 kawałki rzepu, po jednym na każdy bok konstrukcji.

Wszyj część rzepu z haczykami wewnątrz krawędzi dna. Wystarczy, że przeszyjesz tylko górę i dół rzepu, i tak będzie się mocno trzymać. A miękką część na zewnętrznej, dolnej krawędzi domku. I domek gotowy! Kot będzie bardzo zadowolony :)

EFEKT KOŃCOWY

Murator.tv: Przestrzenne obrazki

Opracowanie: Marysza

Zdjęcia: Marysza

ocena: 5,0

strzałka

Marysza

Rudowłosa studentka, która po wielu latach poszukiwań w końcu znalazła swoją pasję, którą jest szycie! Nie potrafię się nudzić, dlatego oprócz wyżywania się na maszynie do szycia mam wiele różnych zainteresowań, np. art-journaling, introligatorstwo, dekoracje wnętrz, czytanie książek itp, itd.

zobacz wszystkie prace
strzałka

Dynia na Hallowen. Lampion z dyni...

Dynia na Halloween to ciekawa ozdoba. To niekwestionowana królowa halloweenowych...

strzałka

Drewniana skrzynka na kwiaty w...

Czas na sadzenie cebulek wiosennych kwiatów. Jak zrobić oryginalną skrzynię na kwiaty? My...

strzałka

Cuda z drewna - rozstrzygnięcie...

Udało się je wyczarować podczas jednodniowych warsztatów w stolarni „Wióry lecą” na...

strzałka

Dekoracje na Halloween. Jak zrobić...

Dekoracje na Halloween powiny być mroczne i upiorne. Dlatego oprócz charakterystycznych...

strzałka

Przerób-My – Festiwal rękodzieła,...

Trzecia edycja Festiwalu rękodzieła, rzemiosła i upcyklingu Przerób-My za nami. Nasza...

strzałka

Półki garażowe z matalowych wiader...

Uporządkuj węże ogrodowe i inne potrzebne przedmioty, które zagracają podłogę w twoim...

strzałka

Jak uszyć prześcieradło z gumką?...

Zobacz, jak uszyć prześcieradło z gumką. Z naszą pomocą wykonasz je w kilka minut....

strzałka

Papierowy abażur do lampy

Abażur do lampy z talerzy papierowych krok po kroku. Zobacz, jak wykonać designerską...

Najczęściej czytane

Jak wyciszyć ścianę od głośnego...

Jak zbudować drewutnię? Zadaszenie na...

Jak zerwać tapetę? Instrukcja usuwania...

strzałka

Metamorfoza szafki łazienkowej – zrób to sam. Jak ze starej szafki łazienkow ...

Macie dosyć swojej szafki łazienkowej? Chcecie coś zmienić w łazience, ale nie macie na to...

strzałka

Kartki Walentynkowe

Cztery pomysły na wykorzystanie niepotrzebnych czasopism, resztek kordonka, czy filcu. Łatwo,...

strzałka

haczyki do ramek z zawleczek z puszek

Gdy spadnie nam ze ściany obrazek i nie mamy czasu udać się do marketu po haczyki wystarczy, że...

strzałka

Ozdobne świąteczne świece.

Uwielbiam święta, a zapach cynamonu i pierników chyba najbardziej kojarzy mi się ze świętami,...

             
szukaj na mnóstwo świetnych pomysłów