Założenie a później pielęgnacja akwarium niesie za sobą wiele obowiązków. Ryby powinny być regularnie karmione a rośliny doświetlane i nawożone. Ponadto co pewien czas (przynajmniej co kilka tygodni) zbiornik trzeba czyścić a wodę częściowo wymieniać. Dziecko od początku powinno być świadome co do konieczności wykonywania nie zawsze przyjemnych prac. Można pomagać mu przy trudniejszych zadaniach, jednak krok po kroku warto uczyć je samodzielności. Właściwie urządzone i dopasowane do potrzeb dziecka akwarium będzie dużym ułatwieniem.
KROK I - Jaka pojemność?
Im pojemniejsze akwarium, tym łatwiej jest je pielęgnować. Ma to logiczne uzasadnienie – w większym zbiorniku można uzyskać ekosystem bardziej zbliżony do naturalnego. Wtedy woda dłużej zachowuje dobrą jakość a flora i fauna jest zdrowsza. Częstym czynnikiem „ograniczającym” jest wielkość pokoju i związany z tym brak miejsca. Dlatego najczęściej dla dziecka kupuje się akwarium o pojemności 20-60 litrów. Mały zbiornik pozwoli mu na samodzielne wykonywanie prac konserwacyjnych, w przypadku dużego mogłoby to okazać się niemożliwe.
KROK II - Jakie wyposażenie?
Standardowo w skład wyposażenia akwarium wchodzi filtr z pompką, termometr oraz grzałka z termostatem (o ile hodujemy ryby ciepłowodne). To podstawa. Ponadto przydatna jest pokrywa z oświetleniem. To ograniczy niebezpieczeństwo dla ryb (mogą wyskakiwać z otwartego zbiornika). Jednocześnie oświetlone akwarium z powodzeniem może pełnić funkcję lampki nocnej.
KROK III - Jakie rośliny?
Utarło się, że najłatwiejsze dla dziecka jest urządzenie akwarium z użyciem roślin z tworzywa sztucznego. Wtedy „zieleń” ładnie wygląda przez cały czas. To często popełniany błąd. Rośliny nie tylko nadają naturalny wygląd akwarium, ale przede wszystkim produkują tlen i wpływają na jakość wody. Powinny znaleźć się więc w każdym zbiorniku z rybami. Dla dziecka warto pokusić się o gatunki łatwe w uprawie. Do takich należy anubias, który można przytwierdzić do dna, korzeni i innych elementów. Mało problematyczne są także: mech jawajski, moczarki, cabomby oraz bacopy.
KROK IV - Jakie ryby?
Do pierwszego akwarium powinno się wybierać ryby mało wymagające, łatwo przystosowujące się do zmiennych warunków i „znoszące” ciekawość dziecka. Warto zwrócić uwagę na ich styl życia (stadny lub samotniczy) oraz agresywność (np.: brzanki często atakują mniejsze gatunki). Jeśli zbiornik jest mały (wspomniane wcześniej 30l) to powinno się wybierać małe ryby. Stara, sprawdzona zasada mówi, że na jedno stworzenie powinien przypadać co najmniej 1l wody. Oprócz ryb w akwarium można hodować także ślimaki i krewetki. Propozycje warte rozważenia:
Gupiki – to prawdopodobnie najpopularniejsze ryby akwariowe na świecie. Posiadają zmienny wygląd – ich łuski oraz płetwy są niezwykle barwne. Ryby mają małe wymagania i nadają się do każdego zbiornika. W ciepłych pomieszczeniach wytrzymują bez grzałki. Często rozmnażają się w warunkach domowych.
Bojownik syjamski – mają niezwykle piękne, intensywne zabarwienie i długie płetwy. Mogą żyć z innymi rybami (najlepiej większymi), ale nie można w jednym akwarium trzymać dwóch samców. Z reguły bojowniki prowadzą samotniczy tryb życia.
Danio – to szybkie, mało wymagające ryby. Lubią długie zbiorniki, ale przystosowują się także do tych małych. Szczególnie ceniony jest danio pręgowany oraz lamparci.
Neony – ryby są średnio wymagające, jednak zachwycają dzieci swoim intensywnym zabarwieniem. Najbardziej efektowny wygląd ma neon czerwony. Inne znane gatunki to neon Innesa oraz neon czarny.
Zbrojnik – charakterystyczne ryby żywią się glonami (głównie młode osobniki) oraz oczyszczają dno z resztek pokarmu. Zwykle w małym akwarium hoduje się 1-2 okazy.
Podskoczek mułowy – to propozycja dla starszych dzieci. Ryba żyje częściowo na lądzie i wymaga odpowiedniego przystosowania akwarium (z piaskowymi wyspami).
KROK V - Jakie dekoracje?
Najbardziej odpowiednie dekoracje akwarium są naturalne – kamienie, groty skalne, korzenie, kryjówki z wydrążonych orzechów kokosowych, itp. W przypadku akwarium dla dzieci można odejść od tej zasady i wykorzystać także ozdoby sztuczne (zamki, statki, figurki, itp.:).
Murator.tv: Formowanie drzewka bonsai
Opracowanie: Michał Mazik
Zdjęcia: Mariusz Bykowski
ocena: 5,0

Dynia na Hallowen. Lampion z dyni...
Dynia na Halloween to ciekawa ozdoba. To niekwestionowana królowa halloweenowych...

Drewniana skrzynka na kwiaty w...
Czas na sadzenie cebulek wiosennych kwiatów. Jak zrobić oryginalną skrzynię na kwiaty? My...

Cuda z drewna - rozstrzygnięcie...
Udało się je wyczarować podczas jednodniowych warsztatów w stolarni „Wióry lecą” na...

Dekoracje na Halloween. Jak zrobić...
Dekoracje na Halloween powiny być mroczne i upiorne. Dlatego oprócz charakterystycznych...

Przerób-My – Festiwal rękodzieła,...
Trzecia edycja Festiwalu rękodzieła, rzemiosła i upcyklingu Przerób-My za nami. Nasza...

Półki garażowe z matalowych wiader...
Uporządkuj węże ogrodowe i inne potrzebne przedmioty, które zagracają podłogę w twoim...

Jak uszyć prześcieradło z gumką?...
Zobacz, jak uszyć prześcieradło z gumką. Z naszą pomocą wykonasz je w kilka minut....

Papierowy abażur do lampy
Abażur do lampy z talerzy papierowych krok po kroku. Zobacz, jak wykonać designerską...