Ruchome meble ze skrzynek? Czemu nie! Zobacz jak zrobić

Trwa moda na meble z drewnianych palet i skrzynek. Jednym ze sposobów modyfikacji takich mebli jest zamontowanie do nich kółek. Zobacz, jak w prosty sposób zrobić mobilną, dizajnerską skrzynię

Mobilne meble ze skrzynek
Potrzebne będą:
  • płyta wiórowa
  • wkręty do drewna
  • grunt do drewna
  • farba do drewna w dwóch kolorach
  • papier ścierny grubo- i drobnoziarnisty
  • cztery kółka
  • miarka, ołówek
  • wyrzynarka, wkrętarka
  • klocek do papieru ściernego
  • wałek malarski, pędzel, kuweta

Mobilne meble ze skrzynek nie potrzebują stałego miejsca, można je „parkować” tam, gdzie akurat są potrzebne. Przydadzą się wszędzie: w salonie na gazety, w sypialni na poduszki, w pokoju dziecięcym na zabawki, w łazience na kosmetyki. Mogą być elementem wystroju wnętrza, ale łatwo je też przetransportować na balkon lub taras.

Inspiracją do zrobienia własnej skrzyni mogą być te, które są sprzedawane w sklepach internetowych. Tańszy sposób na mobilny pomocnik to zakup skrzynki po jabłkach – wystarczy ją przeszlifować, pomalować na wybrany kolor i dokręcić kółka.

Najbardziej niepowtarzalna będzie skrzynia wykonana samodzielnie. Zobacz, jak ją wykonać z płyty wiórowej i desek.

Krok I - Przycinanie płyty wiórowej

Z płyty wiórowej wytnij ścianki pojemnika. Może być on dowolnej wielkości np. 30 x 60 x 30 cm.

Krok II - Przygotowanie materiałów

Do jego obicia skompletuj kawałki listew i desek, które ci pozostały z innych prac.

Krok III - Przycięcie desek

Deski mają różne wymiary, więc musisz je do siebie dopasować – za długie przytnij, krótsze powinieneś sztukować. By na wszystkich bokach ładnie wyglądały, wysuń je z dłuższych boków na grubość deski.

Krok IV - Przykręcanie desek

Po dopasowaniu deski przymocuj do pojemnika wkrętami. Najpierw nawierć w nich otwory – łatwiej będzie mocować wkręty.

Krok V - Pierwsze malowanie skrzyni

Skrzynię pomaluj białą farbą. Użyj do tego pędzla. Pozostaw do wyschnięcia.

Krok VI - Drugie malowanie skrzyni

Nanieś pierwszą warstwę kolorowej farby. Zrób to pędzlem, by dotrzeć do wszystkich zakamarków. Możesz też pomalować wnętrze skrzyni.

Krok VII - Trzecie malowanie skrzyni

Gdy skrzynia przeschnie, pomaluj ją drugim kolorem. Możesz użyć do tego wałka, bo już nie musisz nanosić farby tak dokładnie jak za pierwszym razem.

Krok VIII - Przecieranie skrzyni

Gruboziarnistym papierem ściernym nawiniętym na klocek przetrzyj brzegi skrzyni i niektóre jej fragmenty. Następnie wygładź papierem drobnoziarnistym. W ten sposób powstanie przecierka z widocznymi fragmentami drewna i pierwszej warstwy farby.

Krok IX - Mocowanie kółek

Na koniec na spodzie skrzyni w czterech rogach zamocuj kółka. Nawet gdy bardzo ją obciążysz, łatwo będziesz mógł ją przestawić w inne miejsce.

Jak zbudować i czym pomalować meble z palet

Opracowanie: Karolina Klepacka, Małgorzata Majkowska

Zdjęcia: Kalbar

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyright © TIME S.A. 2018
hosted by supermedia